Interpretacja indywidualna z dnia 12 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.859.2022.2.SR
Skutki podatkowe otrzymania zasądzonej przez sąd kwoty tytułem pobranych pożytków oraz odsetek.
Skutki podatkowe otrzymania zasądzonej przez sąd kwoty tytułem pobranych pożytków oraz odsetek.
Uznanie za podatnika VAT właściciela udziału w nieruchomości i użytkowników nieruchomości.
Czy jeśli wspólnota mieszkaniowa posiada dodatkowe piwnice i chciałaby je wynająć współwłaścicielom musi zapłacić podatek dochodowy?
Czy jeśli jeden ze współwłaścicieli podnajmuje pomieszczenie strychowe (które kiedyś było mieszkaniem) na pracownię plastyczną i płaci jedynie za powierzchnię wg obowiązujących stawek plus media, to czy należy zapłacić podatek dochodowy ?
Zapytanie Wspólnoty Mieszkaniowej dotyczy zakresu stosowania przepisu art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w odniesieniu do uzyskanych przychodów z tytułu pożytków nieruchomości wspólnej takich jak wynajem powierzchni reklamowej.
Pytanie podatnika dotyczy obowiązku wystawienia na jego rzecz faktury VAT dokumentującej wypłaconą byłej współmałżonce - w następstwie wyroku sądowego - kwotę stanowiącą równowartość hipotetycznych czynszów z tytułu korzystania przez podatnika z lokalu stanowiącego uprzednio współwłasność małżonków.
1. Czy oprócz podatku od przychodów osiąganych z tytułu wynajmu należy zapłacić podatek dochodowy od przychodu z tytułu nieodpłatnego użytkowania tej nieruchomości?2. Czy podatek ten obowiązywałby również, gdyby dom nie był wynajmowany i nie byłby pobierany żaden przychód z tytułu prawa jego użytkowania?
Kogo dotyczy obowiązek podatkowy z tytułu najmu nieruchomości?
Kwestia wliczania do limitu obrotu uprawniającego do zwolnienia od podatku od towarów i usług uzyskanych pożytków cywilnych od współwłaściciela nieruchomości z tytułu zajmowania lokalu użytkowego.
Dotyczy rozliczenia dochodów z najmu.