Interpretacja indywidualna z dnia 6 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDWL.4011.27.2024.2.DK
Sposób opodatkowania przychodów uzyskanych w Hiszpanii.
Sposób opodatkowania przychodów uzyskanych w Hiszpanii.
Interpretacja ogólna dotycząca opodatkowania podatkiem od towarów i usług świadczeń polegających na przekazywaniu wiedzy w ramach procesu kształcenia, przez osoby fizyczne będące podatnikami VAT, na podstawie umów zawieranych z uczelniami.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy, z usług prywatnego nauczania.
Obowiązki płatnika w odniesieniu do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów.
Zwolnienie od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy, udzielanych korepetycji z zakresu poszczególnych działów fizyki, poszczególnych działów matematyki oraz poszczególnych przedmiotów inżynierskich.
Dotyczy ustalenia czy: - dochody z tytułu uzyskanej przez Wnioskodawcę dotacji, w części wydatkowanej na budowę budynku, w którym znajdowałyby się mieszkania pracownicze oraz lokale do czasowego zakwaterowania wykładowców, wolontariuszy, studentów oraz innych beneficjentów Fundacji, będą podlegały zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku
Brak zwolnienia od podatku VAT świadczonych przez Wykładowcę usług edukacyjnych oraz brak prawa Uczelni do odliczenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego VAT.
Obowiązki płatnika w zakresie zastosowania kosztów 50%.
Nieodpłatne świadczenia - opłata członkowska na rzecz pracownika.
Opodatkowanie dochodów nierezydenta na terytorium Polski – nauczyciel akademicki
Świadczone przez Wnioskodawcę usługi polegające na prowadzeniu wykładów, ćwiczeń oraz seminariów - nie są wykonywane na warunkach określonych art. 43 ust. 1 pkt 26, pkt 27 i pkt 29 oraz art. 132 ust. 1 lit. i) Dyrektywy 2006/112/WE w związku z czym nie korzystają ze zwolnienia.
Obowiązki płatnika art. 21 ust. 1 pkt 16.
obowiązki płatnika w związku z możliwością zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów do wynagrodzenia nauczyciela akademickiego
Czy jako podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych Wnioskodawca ma prawo do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów, o których stanowi art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, przy obliczaniu należnego podatku dochodowego od osób fizycznych od wynagrodzenia za wykonywanie działalności dydaktycznej na podstawie umów zlecenia.
Usługi prowadzenia wykładów, ćwiczeń oraz seminariów nie korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Obowiązki płatnika 50% k.u.p. nauczyciela akademickiego.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.
Możliwość zastosowania kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% uzyskanego przychodu.
Możliwość zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów do wynagrodzenia nauczycieli akademickich.
W zakresie możliwości zastosowania przez płatnika kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% uzyskanego przychodu.
Możliwość zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu do wynagrodzenia nauczyciela akademickiego.
Czy Wnioskodawczyni ma prawo jako nauczyciel akademicki do stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów w stosunku do całości wynagrodzenia nauczyciela akademickiego niezależnie od składnika wynagrodzenia, bez konieczności prowadzenia ewidencji utworów ani określenia, jaka część wynagrodzenia jest wypłacana za korzystanie z praw autorskich?
możliwość zastosowania przez płatnika 50% kosztów uzyskania przychodów