Interpretacja indywidualna z dnia 24 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.152.2024.3.AM
Opodatkowanie podatkiem akcyzowym zużycia energii elektrycznej.
Opodatkowanie podatkiem akcyzowym zużycia energii elektrycznej.
Nieuznanie przedmiotu transakcji za zorganizowaną cześć przedsiębiorstwa i w związku z tym uznanie transakcji za czynność podlegającą opodatkowaniu.
Dostawa Nieruchomości oraz Przenoszonych Praw i Obowiązków będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT i nie będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT z uwagi na to, że będące przedmiotem tej dostawy składniki majątkowe nie stanowią przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa Zbywcy oraz dostawy
Moment powstania obowiązku podatkowego i przedawnienia zobowiązania podatkowego.
W przypadku, gdy Gmina nie ma możliwości przypisania ponoszonych wydatków w całości do działalności gospodarczej, to przysługuje Gminie, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w takim zakresie w jakim wydatki te są związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem VAT z uwzględnieniem zasad określonych w art. 86 ust. 2a i
Opodatkowanie podatkiem VAT egzekucyjnej sprzedaży prawa użytkowania wieczystego działek, na których znajdują się sieci elektroenergetyczne ze słupami i róg domu wybudowanego na sąsiedniej nieruchomości, które nie są własnością Dłużnika.
Sprzedaż udziału w niezabudowanej działce, która powstanie w wyniku podziału działki nr 1, jest opodatkowana bez uwzględnienia zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.
Skutki podatkowe w podatku VAT wywłaszczenia działek stanowiących grunty rolne.
Przeniesienie prawa własności nieruchomości w zamian za odszkodowanie niezabudowanych działek, stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, korzystającą ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.
Sprzedający będzie podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu transakcji sprzedaży Nieruchomości niezabudowanej i sprzedaż Nieruchomości będzie stanowić dostawę podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, która nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT.
Nieuznanie Składników za zorganizowaną część przedsiębiorstwa i w konsekwencji uznanie przeniesienia Składników za zbycie składników majątku podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT oraz prawo Kupującego do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej nabycie Składników.
Ustalenie czy dostawa lokali na rzecz kupującego będzie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia, opodatkowanie podatkiem VAT sprzedaży lokali, zastosowanie zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z możliwością rezygnacji z tego zwolnienia oraz kwestia prawa do obniżenia kwot podatku należnego o kwoty podatku naliczonego przez kupującego wynikających z faktur dokumentujących
Wykonywane przez Wnioskodawcę, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, usługi w zakresie konserwacji i restauracji zabytków podlegają zwolnieniu z podatku VAT.
Uznanie Sprzedającego za podatnika podatku VAT w ramach Transakcji sprzedaży Nieruchomości niezabudowanych i w konsekwencji uznanie Transakcji za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, nie podlegającą zwolnieniu od podatku VAT, obowiązek udokumentowana Transakcji fakturą oraz prawo Kupującego do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego z tytułu Transakcji lub
Uznanie sprzedaży Nieruchomości niezabudowanych za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, nie korzystającą ze zwolnienia od tego podatku, obowiązek rejestracji Sprzedającego jako podatnika VAT czynnego oraz udokumentowania sprzedaży Nieruchomości fakturą, prawo Nabywcy do obniżenia podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony z tytułu zakupu Nieruchomości lub do zwrotu nadwyżki podatku
Dotyczy opodatkowania transakcji zbycia nieruchomości, zastosowania zwolnienia, rezygnacji ze zwolnienia oraz prawa do odliczenia.
Brak obowiązku odprowadzenia podatku VAT od sprzedaży nieruchomości (działki zabudowanej budynkiem i udziału w działce stanowiącej drogę dojazdową) w trybie licytacji w sądowym postępowaniu egzekucyjnym przez komornika sądowego.
Nieuznania transakcji za ZCP oraz prawo do odliczenia podatku VAT.
Opodatkowanie podatkiem VAT sprzedaży niezabudowanej Nieruchomości bez uwzględniania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 9 i pkt 2 ustawy oraz obowiązku udokumentowania ww. sprzedaży fakturą.
Dotyczy skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości zabudowanej.
Sprzedaż udziału w nieruchomości stanowiącej niezabudowaną działkę jest opodatkowana bez uwzględnienia zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.
Niepodleganie opodatkowaniu podatkiem VAT otrzymanego od brokera zwrotu kosztów oceny ryzyka oraz brak dokumentowania fakturą otrzymanego zwrotu ww. kosztów.
Zwolnienie od podatku VAT sprzedaży przewłaszczonych na zabezpieczenie kredytu działek niezabudowanych. Niepodleganie opodatkowaniu podatkiem VAT zwrotnego przeniesienia na rzecz dłużnika pozostałych niesprzedanych nieruchomości.
Indywidualny prewspółczynnik oparty na kryterium przychodowym (gospodarka wodno-kanalizacyjna).