Interpretacja indywidualna z dnia 2 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.4.2024.2.KP
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości nabytej w spadku, którą spadkodawczyni nabyła na podstawie zwrotu darowizny.
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości nabytej w spadku, którą spadkodawczyni nabyła na podstawie zwrotu darowizny.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości.
Czy Wnioskodawca jest zwolniony z podatku dochodowego od sprzedaży udziałów w prawie własności do tej nieruchomości?
Skutki podatkowe zbycia udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu.
podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodu z odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości
Czy w przypadku gdy Wnioskodawczyni przysługuje udział w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego, spełnia Ona warunek określony w art. 16 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, a konsekwencji nie musi w związku z tym przenosić swojego udziału w tym lokalu mieszkalnym na zstępnych, aby skorzystać z ulgi podatkowej?
skutki podatkowe nabycia na podstawie zapisu testamentowego lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość
podatek od spadków i darowizn od nabycia w drodze zapisu
1) Jak Wnioskodawczyni powinna się rozliczyć się z otrzymanego przysporzenia majątkowego w zeznaniu podatkowym za 2012 r.? 2) Czy Wnioskodawczyni może je zakwalifikować jako pozostałe źródło przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i wykazać w zeznaniu PIT-36, stosując skalę podatkową z art. 27 ust. 1 ww. ustawy?
Czy w związku z tym, iż wnioskodawczyni nabędzie lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, tytułem zapisu testamentowego, dokonanego przez jej babcię będzie zwolniona od podatku?
Czy do długów i ciężarów spadku, pomniejszających wartość nabytego przez wnioskodawczynię spadku, można zaliczyć wartość obciążeń z tytułu zapisu na rzecz siostry i brata, w sytuacji, jeżeli zapisy jeszcze nie zostały wykonane?
Czy w związku z zapisem testamentowym służebności w budynku mieszkalnym obowiązek w podatku od spadków i darowizn powstanie z chwilą wykonania ww. zapisu i czy w związku z tym wnioskodawczyni będzie mogła skorzystać ze zwolnienia wynikającego z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn?
Czy wnioskodawczyni będzie zwolniona od podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 4a tej ustawy jeżeli zapis testamentowy zostanie wykonany przez spadkobiercę w formie aktu notarialnego w 2009r. (spadkodawca zmarł w 2004r.) i czy wnioskodawczyni musi sama dokonać zgłoszenia otrzymanego zapisu na druku SD-Z2 w terminie 6 miesięcy od dnia nabycia?
Czy można odliczyć od podatku od spadku wartość wolnej od podatku powierzchni mieszkalnej w przypadku, kiedy jest to pierwsze mieszkanie podatnika, a wchodzi on w jego posiadanie na podstawie spadku w wyniku zapisu testamentowego?