Interpretacja indywidualna z dnia 14 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDWL.4011.90.2023.1.DK
Określenie źródła przychodów uzyskanych z wymiany walut.
Określenie źródła przychodów uzyskanych z wymiany walut.
Czy w powyżej opisanym stanie faktycznym Spółka prawidłowo stosuje do przeliczenia operacji wpływu/wypływu środków na/z rachunku walutowego kurs faktycznie zastosowany rozumiany jako kurs kupna bądź też kurs sprzedaży banku, który prowadzi rachunek walutowy Spółki?
Podatek od towarów i usług w zakresie ustalenia obrotu z tytułu świadczenia usług wymiany walut.
Ustalenie obrotu z tytułu świadczenia usług wymiany walut.
Czy Spółka postępuje prawidłowo stosując kurs sprzedaży ogłaszany przez bank, w którym posiada rachunek walutowy, w sytuacji pobrania waluty z rachunku walutowego do kasy walutowej Spółki?
Czy Spółka postępuje prawidłowo stosując kurs negocjowany z bankiem, w którym posiada rachunek, w przypadku gdy występuje operacja przewalutowania w następstwie sprzedaży określonej waluty od banku, w którym Spółka posiada rachunek bankowy? Przewalutowanie czyli sprzedaż do banku waluty obcej po negocjowanym kursie następuje w sytuacji kiedy Spółce brakuje waluty krajowej na terminowane regulowanie
Czy Spółka postępuje prawidłowo stosując do wyceny zapłat zobowiązań realizowanych z rachunku walutowego Spółki, kurs sprzedaży na dzień zapłaty zobowiązań ogłaszany przez bank, w którym Spółka posiada rachunek, w przypadku kiedy na zapłatę zobowiązania dokonuje zakupu waluty w tym banku?
Czy przy prowadzeniu działalności kantorowej opierającej się wyłącznie na pośrednictwie przy sprzedaży walut - obrotem dla celów podatku VAT jest wyłącznie uzyskana marża (tj. cena sprzedaży waluty pomniejszona o koszty jej zakupu) zrealizowana przez Spółkę w przyjętym okresie rozliczeniowym, czy też całość obrotu zrealizowanego przez Spółkę na sprzedaży (tj. cała kwota należna od nabywcy)?
Jakie zasady winny być stosowane dla celów ustalenia zapisów w deklaracji VAT-7, tj. obrót jako prowizja (wynik ze sprzedaży walut) czy obrót jako wartość sprzedanej i zakupionej waluty?
ustalenie obrotu z tytułu świadczenia usług wymiany walut oraz ujęcia w deklaracji VAT-7 sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej
Jak ująć kwoty obrotu VAT realizowanego na świadczeniu usług finansowych w zakresie wymiany walut /kupno-sprzedaż/ - w deklaracji VAT w poz. 20 obrotem- czyli sprzedażą walut - czy marżą?
Podstawa opodatkowania z tytułu obrotu walutami.
podstawa opodatkowania przy wymianie walut
Czy obrotem w zakresie świadczenia usług wymiany walut będzie wynik na transakcji kupna-sprzedaży waluty, czyli wypracowana marża w danym okresie, czy też cała kwota należna uzyskana od nabywcy (tak jak było to dotychczas rozliczane)?
Czy strata powstała w wyniku rozliczenia opcji walutowej poprzez różnicę pomiędzy rynkową wartością waluty w dniu rozliczenia a wartością tej waluty wynikającą z zawartej transakcji opcyjnej stanowi koszt podatkowy w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176)?
ustalenie obrotu z tytułu świadczenia usług wymiany walut
Czy zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych jest dochód, który przy działalności polegającej na kupnie i sprzedaży walut jest różnicą pomiędzy kursem kupna waluty, a kursem sprzedaży?
Określenie podstawy opodatkowania przy prowadzeniu działalności polegającej na pośrednictwie w sprzedaży i kupnie walut.
Podstawa opodatkowania z tytułu działalności wymiany walut
Zasady ustalania kursów wymiany walut dla celów przeliczania transakcji w walutach obcych na potrzeby ustalania podatkowych różnic kursowych Czy Spółka prawidłowo ustala kursy walut dla celów obliczania różnic kursowych w przypadku opisanych transakcji?
Zasady ustalania podatkowych różnic kursowych Czy Spółka prawidłowo ocenia możliwość powstawania tzw. transakcyjnych różnic kursowych, różnic kursowych od własnych środków pieniężnych i różnic kursowych związanych z pożyczkami (kredytami) w odniesieniu do opisanych operacji (zdarzeń) gospodarczych?
W jaki sposób należy ustalić przychód (dochód) w sytuacji opisanej w stanie faktycznym, t.j. w obrocie walutami obcymi we własnym imieniu i na własny rachunek oraz pośrednictwie przy transakcjach sprzedaży walut obcych?
1. Czy ustalając proporcję do obrotu przy sprzedaży kantorowej walut, zwolnionej z podatku od towarów i usług, należy zaliczyć wartość całej sprzedaży czy jedynie wartość marży (czyli różnicy pomiędzy kwotą zakupu i sprzedaży walut klientom.)? 2. Czy koszty z tyt. opłat czynszu za dzierżawę schroniska, opłat z tyt. Energii, telefonów, usług księgowych należy brać pod uwagę do proporcjonalnego odliczenia
Czy czynności związane z pośrednictwem skupu i sprzedaży walut zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zmianami) o podatku od towarów i usług art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z pozycją 4 załącznika do ustawy są zwolnione od podatku od towarów i usług?