Interpretacja indywidualna z dnia 3 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.1137.2022.1.JK2
Dotyczy obowiązków płatnika.
Ulga dla młodych - kwota zmniejszająca podatek
uwzględnienie przez płatnika kosztów uzyskania przychodu ze stosunku pracy oraz kwoty zmniejszającej podatek przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy od dochodów uzyskanych przez byłych pracowników.
Możliwość zastosowania do uposażenia posła kwoty, o której mowa w art. 32 ust. 3 ustawy pdof
1) W jaki sposób ustalić wysokość zaliczki na podatek dochodowy od przychodu stanowiącego podstawę wymiaru składki zdrowotnej, jeśli pracownik otrzymuje w jednym miesiącu: wynagrodzenie za pracę, wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek z ubezpieczenia społecznego, świadczenia w naturze przy złożonym przez pracownika PIT-2 i zastosowaniu kosztów uzyskania przychodu ze stosunku pracy w wysokości 111,25
Skutki podatkowe wypłaty zasądzonej wyrokiem sądu renty socjalnej.
Opodatkowanie w Polsce przychodów pracownika oddelegowanego do pracy w Polsce przez swojego zagranicznego pracodawcę.
Możliwość pomniejszenia zaliczki na podatek dochodowy z tytułu emerytury krajowej i zagranicznej o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek.
Czy pracownik zgodnie z art. 32 ustęp 3 oraz ustęp 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma obowiązek złożyć PIT-2 jeśli nie określa pracodawcy, któremu składa to oświadczenie jako właściwego do zmniejszenia zaliczki na podatek dochodowy?
Czy jako osoby fizyczne na swoich NIP-ach powinniśmy płacić VAT od 1 kwietnia 2008 r.?
Jaki jest zakres i sposób zastosowania przepisów podatkowych dotyczących opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności najmu części lokalu mieszkalnego na cele użytkowe?
Biorąc pod uwagę opisany stan faktyczny Wnioskodawczyni zwraca się z prośbą o stwierdzenie czy w tej sytuacji jest podatnikiem podatku VAT na podstawie art. 15 i art. 113 ustawy o VAT. Wnioskodawczyni w Urzędzie Skarbowym Warszawa-Wola uzyskała informację, że z chwilą przekroczenia kwoty 10.000EURO (39.700zł), co nastąpiło w miesiącu maju 2007r. jest zobowiązana do zgłoszenia podatkowego i uiszczenia
Czy po przekroczeniu, w roku podatkowym obrotu z tytułu najmu lokalu, wyrażonego w złotych odpowiadającego równowartości 10.000 euro traci się prawo do zwolnienia podmiotowego?
Czy zakład pracy, w którym pracownik złożył w trakcie roku podatkowego (po wypłaceniu już z tego stosunku pracy kilku wynagrodzeń) oświadczenie PIT2 o stosowanie umniejszeń jego zaliczek na podatek dochodowy, o których mowa w art. 32 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, może dokonywać tych zmniejszeń, jeżeli pracownik zwrócił się z taką prośbą po zakończeniu stosunku pracy z zakładem
Czy przy obliczniu zaliczek na podatek dochodowy od wypłat odprawy i dodatkowego wynagrodzenia rocznego dokonanych po ustaniu stosunku pracy należy zastosować koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku pracy oraz kwotę zmniejszającą podatek ?
Czy jednorazowa wypłata stypendiów za dwa miesiące w ramach funduszu stypendialnego w przypadku gdy łącznie wypłacona suma przekracza 380 zł. podlega opodatkowaniu zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy pdof?
Czy w przypadku dokonania w danym miesiącu dwóch wypłat wynagrodzenia ( przez sprzedawcę i nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa ) do ustalenia zaliczki na podatek 1/12 kwoty wolnej ( w przypadku posiadania stosownego oświadczenia ) może potrącić tylko jeden z podmiotów ?
W miesiącu styczniu 2006 r. zakład pracy stanie przed obowiązkiem wypłacenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego osobom, z którymi stosunek pracy ustanie w 2005 r. Czy w 2006 r. w miesiącu wypłaty w/w wynagrodzenia należy zastosować kwotę zmniejszającą podatek. Jeżeli tak, to czy w wysokości obowiązującej w 2005 r., czy też w 2006 r.?
Czy odszkodowanie wypłacone właścicielowi lokalu przez gminę za bezumowne zajmowanie lokalu przez lokatora, któremu zasądzono eksmisję a któremu gmina nie zapewniła lokalu socjalnego, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i czy u podatnika zwolnionego podmiotowo z opodatkowania odszkodowanie to wchodzi do limitu kwoty wolnej od opodatkowania
Czy uzyskując w 2005r. dochód wyłącznie z tytułu odsetek od oszczędności oraz dochód z obrotu akcjami na giełdzie papierów wartościowych można w zeznaniu PIT-38 wykazać kwotę wolną od podatku?
Czy w związku z wejściem w życie w dniu 11 marca 2005 roku kolejnej zmiany do ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2005 roku Nr 33, poz. 290) wypłata drugiej raty odprawy mieszkaniowej będzie wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych.
Małoletnia córka podatniczki jest posiadaczką własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej, które otrzymała w spadku po dziadku. Posiadane mieszkanie zostało wynajęte a umowę najmu z najemcą podpisała w imieniu córki reprezentująca ją matka. Najemca zgodnie z zawartą umową płaci czynsz, fundusz remontowy, opłaty związane z użytkowaniem lokalu mieszkalnego, a ponadto dodatkowo
1. Czy w okresie 1999-2001 miałby prawo zgodnie z przepisami podatkowymi rozliczać podatek dochodowy wspólnie z małżonką? 2. Czy w tym samym okresie rozliczając podatek dochodowy miałby prawo do odpisania kwot pomniejszających podatek?
Czy w związku z przekroczeniem w grudniu 2004 r. kwoty obrotu w wysokości 10.000 euro, podatnik będący autorem podręczników szkolnych, stał się podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu wykonywania ww. czynności?