Interpretacja indywidualna z dnia 19 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.99.2022.1.RST
Miejsce świadczenia usług transportowych.
Miejsce świadczenia usług transportowych.
Ustalenie czy Wnioskodawca posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, ustalenie miejsca opodatkowania usługi logistycznej i transportowej oraz obowiązek wystawienia przez Kontrahenta faktury zawierającej sformułowanie odwrotne obciążenie
Możliwość zastosowania jednorazowej amortyzacji.
Zakres miejsca świadczenia i opodatkowania usługi transportu towarów oraz sposobu jej udokumentowania.
Miejsce świadczenia usług transportu towarów z Polski do krajów spoza UE na rzecz spółki niemieckiej nieposiadającej siedziby i miejsca prowadzenia działalności w Polsce, ale posiadającej polski numer NIP.
Jaki należy przyjąć termin obowiązku podatkowego od pozaunijnej usługi transportowej i od kosztów dodatkowych związanych z taką usługą czyli kosztów konwojów i kosztów postojów?
1. Jak należy naliczać podatek VAT z tytułu importu usługi transportowej od podwykonawcy spoza Unii jeśli transport wykonywany jest na pozaunijnej trasie tj. kraj spoza Unii do kraju spoza Unii? 2. Czy od usług konwoju i postoju związanych z taką usługą transportową również należy naliczyć podatek VAT i według jakiej stawki? 3. Jaki należy przyjąć podatek VAT przy imporcie usługi transportu międzynarodowego
Czy Wnioskodawca postępuje właściwie wystawiając faktury dla kontrahentów na konwoje i postoje związane z transportem międzynarodowym stosując stawkę 0%? Czy dla transportów, odbywających się poza terenem Unii, nie przebiegającym w jakikolwiek sposób na terenie Unii, a także postojów i konwojów związanych z tym transportem można stosować stawkę VAT 0% na podstawie stawki art. 83 ust. 3?
podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji odsprzedaży usługi transportowej
Usługi pomocy w odzyskiwaniu podatku od wartości dodanej od podatnika nieposiadającego siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsce zamieszkania albo pobytu na terytorium kraju stanowi import usług, podlegający opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w kraju.
Określenie miejsca świadczenia i opodatkowania usług pośrednictwa sprzedaży biletów dotyczących transportu drogowego oraz sposób wykazania tych usług w deklaracji podatkowej.
Określenie miejsca świadczenia i opodatkowania usług pasażerskiego transportu drogowego świadczonego na terenie kraju i Unii Europejskiej oraz sposób wykazania tych usług w deklaracji podatkowej.
Czy Wnioskodawca prawidłowo oszacował procentowo trasy?Czy ma obowiązek odprowadzania 19% podatku od wartości dodanej na terytorium Niemiec?
Czy w przypadku, gdy Spółka nie będzie miała w swoim posiadaniu kopii dokumentu SAD (kontrahent może zastrzec sobie niewydanie kopii dokumentu z uwagi na tajemnicę handlową na dokumencie tym bowiem istnieje zapis mówiący o sprzedawanym lub kupowanym towarze i jego cenie), firma transportowa może traktować wykonaną usługę jako transport międzynarodowy, czy też powinna opodatkować tę usługę 22% podatkiem
Czy Spółka prawidłowo fakturuje usługę transportu traktując powyższe zlecenie jako usługę transportu międzynarodowego?
Pytanie dotyczące pierwszego stanu faktycznego: Czy powyższa transakcja stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów dla Wnioskodawcy, a jeżeli nie, to kto powinien odprowadzić podatek VAT?
Zgodnie z art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy opodatkowanie usług transportu międzynarodowego preferencyjną stawką 0% wymaga odpowiedniego ich udokumentowania, tj. przewoźnik powinien posiadać list przewozowy lub dokument spedytorski, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim.
Czy licząc moment powstania obowiązku podatkowego przy wykonywaniu usług w zakresie transportu drogowego towarów pojazdami uniwersalnymi do upływu terminu 30 - dniowego należy wliczyć dzień wykonania usługi?
#61656; Jeżeli zleceniodawca jest podmiotem unijnym podany jest jego NIP unijny a relacja jest wykonywana na trasie Polska - Rosja lub Belgia - Rosja?#61656; Jeżeli zleceniodawca jest podmiotem spoza Unii a relacja jest wykonana na trasie Polska - Rosja lub Belgia Rosja?#61656; Jeżeli zleceniodawcą jest podmiot unijny jest podany NIP unijny a relacja jest wykonywana na trasie Polska - UE lub UE - Polska
Jaką stawkę podatku VAT należy przyjąć w sytuacji, gdy podatnik otrzymuje od firmy transportowej fakturę wykazującą transport np. na odcinku Kołbaskowo - Belgia, przy obciążeniu tą usługą kontrahenta belgijskiego?
W jakim terminie należy wystawić fakturę dokumentującą usługi transportu międzynarodowego?
Jaką stawką opodatkować sprzedaż usług transportu towarów w przypadku transportu: z Niemiec do Szwajcarii oraz z Polski do Szwajcarii?Jaką stawkę powinni stosować podwykonawcy/przewoźnicy?Jak należy ująć taką sprzedaż w rejestrze sprzedaży VAT i deklaracji VAT-7?
Czy zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług Podatnik mógłby zastosować zasadę, że podatek VAT rozlicza nabywca usługi, tj. firma holenderska na podstawie art. 27 i 28 ustawy o podatku od towarów i usług?
Spółka jako zarejestrowany podatnik VAT UE świadczy m.in. usługi transportu osób na trasie Niemcy-Polska. Jakie jest miejsce świadczenia przedmiotowych usług, stawka podatku oraz podmiot odpowiedzialny za odprowadzenie tego podatku?