Interpretacja indywidualna z dnia 31.03.2009, sygn. ILPP2/443-54/09-2/GZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-54/09-2/GZ
Usługi pomocy w odzyskiwaniu podatku od wartości dodanej od podatnika nieposiadającego siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsce zamieszkania albo pobytu na terytorium kraju stanowi import usług, podlegający opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w kraju.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 grudnia 2008 r. (data wpływu do Biura KIP w Płocku 12 stycznia 2009 r., data wpływu do Biura KIP w Lesznie 16 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie importu usług polegających na ubieganiu się o zwrot podatku od wartości dodanej jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 stycznia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie importu usług polegających na ubieganiu się o zwrot podatku od wartości dodanej.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie świadczenia m.in. usług transportu międzynarodowego oraz wewnątrzwspólnotowego. Jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT UE (numer ten umieszczany jest na fakturach zakupowych), nie jest natomiast zarejestrowany jako podatnik podatku od wartości dodanej w innym kraju Wspólnoty. Dokonuje on zakupu paliw tankowanych bezpośrednio do baków samochodów ciężarowych w krajach Wspólnoty. Sprzedaży na rzecz Zainteresowanego dokonuje firma X, wystawiając fakturę obciążającą wartością dokonanych zakupów wraz z podatkiem od wartości dodanej naliczonym w państwie, w którym Wnioskodawca dokonał zakupu paliwa.