Interpretacja indywidualna z dnia 27 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.942.2022.1.IK
Nieuznanie zasądzonej przez sąd kwoty za ustanowienie służebności drogi koniecznej za kwotę netto
Nieuznanie zasądzonej przez sąd kwoty za ustanowienie służebności drogi koniecznej za kwotę netto
w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej środka trwałego (hali produkcyjnej)
Czy Spółka poniesione koszty wynagrodzenia ustanowienia służebności gruntu prawidłowo zaliczyła do kosztów podatkowych jednorazowo w dacie poniesienia kosztów, czy też powinna ująć koszt podatkowy proporcjonalnie do naliczonych odpisów amortyzacyjnych?
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym czynsze dzierżawne gruntów, opłaty za służebności gruntowe/przesyłowe, opłaty za wyłączenie gruntów z produkcji rolnej, wydatki na budowę, modernizację i remonty dróg będących własnością podmiotów trzecich oraz opłaty przyłączeniowe powinny stanowić koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 ust. 4d ustawy o PDOP, i w związku
Moment rozpoznania przychodu w związku z otrzymanym wynagrodzeniem ulegającym potrąceniu.
Sposób zaliczenia do pośrednich kosztów uzyskania przychodów kosztów ustanowienie służebności gruntowej na czas oznaczony.
1. Czy otrzymanie przez Spółkę od Skarbu Państwa wynagrodzenia za wzniesione przez Spółkę lub nabyte przez nią na własność budynki i inne urządzenia, znajdujące się na Nieruchomości 1, tj. wynagrodzenia, o którym mowa w art. 33 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami, w części, która ulegnie potrąceniu z wynagrodzeniem należnym Skarbowi Państwa w zamian za ustanowienie służebności, będzie skutkować
Możliwość zaliczenia do pośrednich kosztów uzyskania przychodów kosztów ustanowienie służebności gruntowej na czas nieoznaczony.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.
Czy wydatki z tytułu ustanowienia służebności przesyłu lub służebności gruntowej oraz wydatki z tytułu zawartych umów o udostępnienie i korzystanie z nieruchomości na czas budowy i późniejszej eksploatacji, poniesione do dnia przekazania środka trwałego do używania, zwiększają jego wartość początkową?
Czy w związku z art. 21 ust. 1 pkt 120 lit. a) ustawy z dnia z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, Wnioskodawca powinien odprowadzać podatek dochodowy od osób fizycznych od należności z tytułu ustanowienia służebności gruntowej na gruntach rolnych?
Czy w związku z art. 21 ust. 1 pkt 120 lit. a) ustawy z dnia z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, Wnioskodawca powinien odprowadzać zaliczki miesięczne na podatek dochodowy od osób fizycznych od należności z tytułu ustanowienia służebności gruntowej?
Czy koszty odpłatnego ustanowienia służebności gruntowej celem zapewnienia dojazdu do działki będącej własnością Przedsiębiorstwa mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów jako koszty pośrednie, o których mowa w art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)
1. Czy ustanowienie służebności gruntowej w powyższym przypadku podlega opodatkowaniu podatkiem VAT? 2. Jeśli tak, to jak udokumentować powyższą czynność jeśli kupującym jest osoba fizyczna?
W zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na ustanowienie służebności gruntowej.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego
czy przekazanie nieruchomości gruntowej budowlanej w ramach zawartej ugody sądowej celem zapłaty za odszkodowanie jak również zapłaty za służebność będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT
Opodatkowanie odszkodowania za bezumowne korzystanie z nieruchomości Wnioskodawcy i ustanowienia służebności przesyłu oraz ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego.
Bezumowne korzystanie z terenu za które Wnioskodawca naliczył opłaty za lata ubiegłe stanowi usługę podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 23%.
Czy wypłacane wynagrodzenie jest opodatkowane podatkiem VAT (wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości + wynagrodzenie za służebność)?
Wnioskodawca pragnie upewnić się, że w kalkulacji podatku dochodowego z tytułu udziału w spółce cywilnej prowadzonej z małżonką, może kwalifikować jako koszty uzyskania przychodów koszty eksploatacji i utrzymania lokalu również w sytuacji, gdy umowy z dostawcami mediów usług nie zostały zawarte ze spółką, lecz z jej wspólnikami (właścicielami lokalu), takie jak: koszty dostarczenia prądu, wody, gazu
Wnioskodawczyni pragnie upewnić się, że w kalkulacji podatku dochodowego z tytułu udziału w spółce cywilnej prowadzonej z małżonkiem, może kwalifikować jako koszty uzyskania przychodów koszty eksploatacji i utrzymania lokalu również w sytuacji, gdy umowy z dostawcami mediów usług nie zostały zawarte ze spółką, lecz z jej wspólnikami (właścicielami lokalu), takie jak: koszty dostarczenia prądu, wody
opodatkowanie czynności związanej z odpłatnym ustanowieniem służebności przesyłu