Interpretacja indywidualna z dnia 22 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.399.2023.2.PS
Możliwość zastosowania 8,5% i 14% stawki zryczałtowanego podatku dochodowego.
Możliwość zastosowania 8,5% i 14% stawki zryczałtowanego podatku dochodowego.
1. Czy przychody osiągane przez Spółkę z tytułu sprzedaży Certyfikatów CO2 w ramach Kontraktów Terminowych powinny być kwalifikowane przez Spółkę do źródła przychodów z innych źródeł niż przychody z zysków kapitałowych określonych w art. 7b Ustawy o CIT na podstawie art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. b Ustawy o CIT? 2. W przypadku odpowiedzi twierdzącej na pytanie nr 1, czy Spółka powinna rozpoznać przychód
Czy Spółka powinna kwalifikować wynik z tytułu realizacji wskazanych we wniosku transakcji sprzedaży uprawnień do emisji CO2 dokonywanych na rynku SPOT - do źródła przychodów z innych źródeł.
Możliwość objęcia zerową stawką akcyzy czynności utylizacji wyrobów akcyzowych w pochodniach oraz wyłączenia spod opodatkowania zużycia – utylizacji – wyrobów akcyzowych w składzie podatkowym.
Obowiązek deklaracyjny i ewidencyjny
w zakresie ustalenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów nabycia uprawnień do emisji (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)
Koszty uzyskania przychodów odsetki od kredytu, wydatki eksploatacyjne i na wyposażenie biura z wydzielonej części budynku mieszkalnego na prowadzenie działalności.
Koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości z tytułu zużycia prądu i gazu budowlanego oraz zagospodarowania terenu zielonego, a także wynajmu kontenerów biurowych wraz z wyposażeniem w stoły i krzesła oraz wykupu polisy ubezpieczeniowej.
Czy opłaty za przyłączenie do sieci gazowej/energetycznej stanowią koszt pośrednio związany z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą, a tym samym wydatki poniesione na przyłączenie do sieci, winny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dacie dokonania końcowego odbioru przyłączenia Spółki do sieci?
Czy opłaty za przyłączenie do sieci gazowej/energetycznej stanowią koszt pośrednio związany z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą, a tym samym wydatki poniesione na przyłączenie do sieci, winny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dacie dokonania końcowego odbioru przyłączenia Spółki do sieci?
Jeżeli wydatki na nabycie uprawnień wtórnych nie stanowią wydatków na nabyci pochodnych instrumentów finansowych to czy wydatek związany z nabyciem uprawnień do emisji gazów Spółka powinna zakwalifikować jako koszt uzyskania przychodów w dacie jego poniesienia na podstawie art. 15 ust. 4d w związku z ust. 4e ustawy o CIT? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2).
Czy w przypadku odsprzedaży posiadanych przez Spółkę praw do emisji dwutlenku węgla (zarówno przyznanych w ramach limitu jak i zakupionych wtórnych praw do emisji) koszt uzyskania przychodu stanowi wartość sprzedanych praw wyliczona jako iloczyn ilości sprzedanych praw i ceny średnioważonej? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4).
Czy jeżeli wydatki na nabycie uprawnień wtórnych do emisji gazów stanowią pośrednie koszty uzyskania przychodów to prawidłowe jest stanowisko Spółki, iż przy stosowanej w Spółce metodzie rozliczeń i księgowego ujęcia nabywanych, a następnie wykorzystywanych na potrzeby pokrycia emisji praw do emisji dwutlenku węgla koszt uzyskania przychodów w danym roku stanowi zaksięgowana w koszty na dzień bilansowy
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie ustalenia stawki amortyzacyjnej.
moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez Spółkę na nabycie w 2010 r. uprawnień do emisji CO2 (EUA) i na nabycie w 2011 r. jednostek poświadczonej redukcji emisji (CER)
1. Czy Wnioskodawca może zaliczyć jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na realizację fragmentu przyłącza gazowego w zakresie - od gazociągu dystrybutora do doziemnego kurka gazowego wraz z licznikiem oraz poniesiony koszt opłaty przyłączeniowej w momencie uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży tego fragmentu przyłącza w części przypadającej proporcjonalnie do posiadanych udziałów
W sytuacji gdy Wnioskodawca będzie działał jako finalny nabywca gazowy, to w związku opisanymi we wniosku czynnościami, np. importem wyrobów gazowych, powstanie u Niego obowiązek podatkowy.
W jaki sposób dla celów CIT powinna zostać rozliczona wpłata przez Wnioskodawcę tzw. Drugiej Transzy"? (pytanie oznaczone we wniosku nr 5)
Czy Wnioskodawca, jako strona UoWO powinien odrębnie rozpoznawać przychód podatkowy związany z uzyskanymi pożytkami (w tym Węglowodorami), które będą podlegały sprzedaży, w dacie wystąpienia przychodu ze sprzedaży i w wartości dokonanej przez niego sprzedaży (przychodów tych nie należy rozdzielać pomiędzy strony w proporcji do udziału)? (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)
W jaki sposób dla celów CIT powinna zostać rozliczona przez Wnioskodawcę część wpłat stanowiąca wynagrodzenie P z tytułu dopuszczenia Inwestorów do Wspólnego Przedsięwzięcia? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4)
Czy przeniesienie na podstawie UoWO własności Węglowodorów przez Stronę posiadającą prawo użytkowania górniczego, na rzecz pozostałych Stron, nie posiadających prawa użytkowania górniczego, proporcjonalnie do ich udziału skutkuje powstaniem dla Wnioskodawcy (występującego w zależności od okoliczności jako Strona posiadająca prawo użytkowania górniczego, bądź jako Strona nie posiadająca tego prawa)
Czy mimo, iż część aktywów, w tym aktywów trwałych będzie cywilnoprawnie stanowiła wyłączną własność Strony posiadającej prawo użytkowania górniczego, to koszty podatkowe związane z tymi aktywami będą rozliczały (w dacie na jaką zgodnie z przepisami ustawy powinien być ujmowany dany koszt podatkowy) wszystkie Strony danego Projektu (w tym Wnioskodawca) proporcjonalnie do udziału w zysku z Projektu?
Czy Wnioskodawca, jako strona UoWO powinien łączyć przychody i koszty ze wspólnego przedsięwzięcia (z pozostałymi przychodami i kosztami podatkowymi) odrębnie dla każdego Projektu proporcjonalnie do udziału w zysku z tego Projektu? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)
Czy słusznie jednostka amortyzuje obiekt inwentarzowy biogazowni według stawki 10% w skali rocznej?