Interpretacja indywidualna z dnia 2 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDWP.4011.2.2023.2.ASZ
Dotyczy zastosowania zwolnienia w ramach ulgi dla seniora.
Dotyczy zastosowania zwolnienia w ramach ulgi dla seniora.
Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia od dochodów składki na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych w zeznaniu podatkowym za rok, w którym ZUS potrącił (tytułem dobrowolnej wpłaty) rzeczoną składkę, tj. za rok 2019.
Emerytura wypłacana w Polsce przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w okresie od 24 maja 2019 r. do 11 września 2019 r. Wnioskodawczyni jako osobie mającej miejsce zamieszkania w Niemczech podlega opodatkowaniu tylko w Polsce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jako płatnik słusznie pobiera zaliczki na podatek od dokonywanych wypłat.
Czy Wnioskodawca (Bank) może stosować zwolnienie z opodatkowania w Polsce na podstawie Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej z Norwegią w odniesieniu do świadczeń emerytalno-rentowych pochodzących z norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych?
Czy dokonując rozliczenia w zeznaniu podatkowym PIT-37 za rok 2014 od sumy dochodów uzyskanych w roku 2014 zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych Wnioskodawczyni miała prawo odliczyć potrącone w roku 2014 przez ZUS wyrównania zawieszonej emerytury składki na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych w kwocie 21.230,26 zł ?
Należy stwierdzić, że emerytura z Danii otrzymywana przez Wnioskodawczynię w 2011 r. podlega opodatkowaniu, na zasadach określonych w art. 17 ust. 1 Konwencji polsko duńskiej, tj. w Danii i w Polsce. Jednocześnie w Polsce przy obliczeniu podatku należy zastosować określoną w art. 21 ust. 1 lit. a) Konwencji, w związku z art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tzw. metodę wyłączenia
1. Czy wypłacana Wnioskodawczyni renta podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Polsce? 2. Czy bank słusznie pobiera zaliczkę na podatek dochodowy?
Prawidłowe rozliczenia zobowiązań pracowników oraz byłych pracowników, którym płatnik nieprawidłowo pobrał składki na ubezpieczenia społeczne w latach 2003, 2004, 2006 i 2007 oraz sporządzenia korekt deklaracji PIT-4.
Należy wskazać, iż emerytura jaką otrzymuje Wnioskodawca z Norwegii będzie opodatkowana zarówno w Polsce, jak i w Norwegii. Jednakże w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdzie metoda wyłączenia z progresją, zgodnie z którą dochody uzyskane za granicą są zwolnione od podatku w Polsce, ale mają wpływ na podatek od dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce. Zagraniczne dochody należy uwzględnić
Czy składki opłacone w Czechach na nieobowiązkowe ubezpieczenie emerytalne podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania w Polsce?
Wnioskodawca nie ma prawa do odliczenia od dochodu w Polsce składek na fundusz emerytalny w USA (social security).
Czy wpłata na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych dokonana w celu zwolnienia się z obowiązku zwrotu nienależnie pobranych przez emeryta (rencistę) świadczeń, podlega odliczeniu od dochodu przed opodatkowaniem?