Interpretacja indywidualna z dnia 9 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.474.2022.1.MN
W zakresie opodatkowania emerytury otrzymywanej z Polski przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Niemczech.
W zakresie opodatkowania emerytury otrzymywanej z Polski przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Niemczech.
opodatkowania emerytury polskiej otrzymywanej przez rezydenta Czech
Emerytura wypłacana w Polsce przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w okresie od 24 maja 2019 r. do 11 września 2019 r. Wnioskodawczyni jako osobie mającej miejsce zamieszkania w Niemczech podlega opodatkowaniu tylko w Polsce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jako płatnik słusznie pobiera zaliczki na podatek od dokonywanych wypłat.
Czy Wnioskodawczyni ma prawo odliczyć składkę zdrowotną na ubezpieczenie zdrowotne potrącane z niemieckiej emerytury od podatku, który wpływa do urzędu skarbowego z polskiej emerytury?
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne
Czy wypłacona na rzecz Wnioskodawcy emerytura powinna być opodatkowana 18% a nie 32% stawką podatku dochodowego (chodzi o wypłaconą kwotę nadwyżki powyżej kwoty 85 528 zł)?
Wnioskodawca posiada w Polsce ograniczony obowiązek podatkowy, w związku z czym podlega opodatkowaniu jedynie od dochodów uzyskanych na terytorium Polski, tj. w tym przypadku emerytury wypłacanej z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, i tylko te dochody podlegają wykazaniu w deklaracji podatkowej za 2013 r. składanej do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Natomiast dochody osiągnięte przez Wnioskodawcę
Przedmiotowe świadczenie emerytalne otrzymywane przez Wnioskodawczynię z Polski podlega na mocy powołanej powyżej Umowy (art. 18) opodatkowaniu zarówno w państwie źródła, tj. w Polsce, jak i w państwie miejsca zamieszkania, tj. w Kanadzie. Przy czym, podatek należny w Kanadzie winien być ustalony zgodnie z uregulowaniami zawartymi w Umowie polsko- kanadyjskiej, dotyczącymi unikania podwójnego opodatkowania
Prawidłowe rozliczenia zobowiązań pracowników oraz byłych pracowników, którym płatnik nieprawidłowo pobrał składki na ubezpieczenia społeczne w latach 2003, 2004, 2006 i 2007 oraz sporządzenia korekt deklaracji PIT-4.
Prawidłowe rozliczenia zobowiązań pracowników oraz byłych pracowników, którym płatnik nieprawidłowo pobrał składki na ubezpieczenia społeczne w latach 2003, 2004, 2006 i 2007 oraz sporządzenia korekt deklaracji PIT-4.
Opodatkowanie emerytury otrzymywanej z Polski w latach 2009-2011.
Należy wskazać, iż emerytura jaką otrzymuje Wnioskodawca z Norwegii będzie opodatkowana zarówno w Polsce, jak i w Norwegii. Jednakże w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdzie metoda wyłączenia z progresją, zgodnie z którą dochody uzyskane za granicą są zwolnione od podatku w Polsce, ale mają wpływ na podatek od dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce. Zagraniczne dochody należy uwzględnić
Możliwość pomniejszenia zaliczki na podatek dochodowy z tytułu emerytury krajowej i zagranicznej o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek.
Dotyczy zasady opodatkowania podatkiem dochodowym emerytury otrzymywanej z Bułgarii uzupełnianej przez polski Zakład Ubezpieczeń Społecznych do wysokości najniższej emerytury polskiej.