Interpretacja indywidualna z dnia 8 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.600.2023.1.MB
Brak opodatkowania podatkiem VAT czynności otrzymania zadatku.
Brak opodatkowania podatkiem VAT czynności otrzymania zadatku.
Dotyczy ustalenia, czy obowiązek podatkowy w podatku VAT wystąpi w dniu wydania lokalu oraz skutków podatkowych w podatku VAT zawarcia umowy rezerwacyjnej, przyjęcia opłaty rezerwacyjnej oraz przekazania opłaty rezerwacyjnej na rachunek powierniczy.
Brak powstania obowiązku podatkowego w związku z otrzymaniem opłaty rezerwacyjnej oraz brak opodatkowania podatkiem VAT zatrzymanej przez Państwa części lub całości kwoty opłaty rezerwacyjnej w przypadku, gdy z winy Klienta nie dojdzie do zawarcia umowy deweloperskiej lub Innej umowy.
opodatkowanie wpłaconej/zatrzymanej kwoty kaucji
Czy w przypadku dokonania wskazanej cesji praw, wspólnik (Wnioskodawczyni) osiągnie przychód z praw majątkowych dopiero z chwilą faktycznego otrzymania pieniędzy lub wartości pieniężnych wypłacanych tytułem kaucji?
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie zastosowania przepisów o niedostatecznej kapitalizacji.
Czy w świetle przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2013 r. Wnioskodawca zatrzymując określony procent wynagrodzenia podwykonawcy jako kaucję gwarancyjną jest zobowiązany do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 15b ust. 1, ust. 2 i ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, po upływie terminu wskazanego w tym przepisie, o kwotę wynagrodzenia przypadającą na zatrzymaną
opodatkowanie i dokumentowanie wynagrodzenia uzyskanego za świadczenie odpłatnej usługi cesji praw i obowiązków wynikających z umów najmu lokali użytkowych, kaucje gwarancyjne
Brak opodatkowania pobranej i zatrzymanej kaucji.
Czy wpłaty uiszczane przez klientów Spółki na wyodrębniony rachunek kaucyjny, z którego Spółka nie może dysponować, podlegają opodatkowaniu VAT, a jeśli tak, to jakie należy stosować stawki?
1. Zainkasowana opłata rezerwacyjna, pełniąca funkcję kaucji gwarancyjnej i stanowiąca zabezpieczenie wykonania umowy nie jest obrotem w rozumieniu art. 29 ust. 1 i 2 ustawy i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.2. W przypadku, gdy kaucja (w wyniku postanowień stron umowy) zostanie zaliczona na poczet przyszłej dostawy lokalu, otrzymane środki pieniężne stanowić będą w istocie zaliczkę
Opodatkowanie rekompensaty pieniężnej z tytułu wcześniejszego zwrotu kaucji.
Czy w przypadku zwrotu kwoty kaucji oraz udzielenia upustu Podatnikowi jest on zobowiązany potraktować czynność udzielenia upustu jako czynność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług (VAT) i wystawić fakturę VAT (dokumentującą tą czynność) stosując odpowiednią stawkę VAT lub stosując zwolnienie z tego podatku?
Pytane dotyczy kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług kaucji wpłacanej na rachunek gwarancyjny.
Czy powstały po stronie Spółki przychód w postaci zmniejszenia zadłużenia wobec Najemcy z tytułu kaucji, a wynikający z przeliczenia zadłużenia wyrażonego jako równowartość określonej kwoty USD na złote polskie bez odniesienia do waluty obcej, stanowi przychód podatkowy?
Zdaniem Wnioskodawcy, w opisanym stanie faktycznym, pobranie kaucji gwarancyjnej nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż nie jest wymienione w art. 5 ustawy o VAT i nie wchodzi w zakres definicji obrotu określonej w art. 29 ust. 1 i 2 ustawy o VAT.