Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 12.10.2012, sygn. ILPP2/443-739/12-2/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-739/12-2/MR
Czy wpłaty uiszczane przez klientów Spółki na wyodrębniony rachunek kaucyjny, z którego Spółka nie może dysponować, podlegają opodatkowaniu VAT, a jeśli tak, to jakie należy stosować stawki?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 12 lipca 2012 r. (data wpływu 16 lipca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia czy wpłaty uiszczane przez klientów Spółki na rachunek kaucyjny powodują powstanie po stronie Spółki obowiązku podatkowego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia czy wpłaty uiszczane przez klientów Spółki na rachunek kaucyjny powodują powstanie po stronie Spółki obowiązku podatkowego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Spółka jako deweloper realizuje przedsięwzięcie deweloperskie - budynek mieszkalny. W ramach jego realizacji zawiera z klientami umowy deweloperskie w zakresie lokali mieszkalnych. Na podstawie ww. umów deweloperskich klienci są zobowiązani do uiszczania na rzecz Spółki zaliczek, które w ostatecznym rozliczeniu umowy zostaną zaliczone na poczet ceny. Jednocześnie, w związku z realizacją przedmiotowej inwestycji deweloperskiej Spółka zawarła z () Bank (dalej określana również jako Bank) umowę kredytową finansującą budowę realizowanej przez nią inwestycji. Skutkiem tej umowy kredytowej klienci Spółki, którzy zawarli z nią umowę deweloperską wpłacają wszelkie środki finansowe (w chwili obecnej w postaci zaliczek na poczet ceny) na rachunek wyodrębnionych wpływów w Banku, który tworzy z tych wpłat kaucję zabezpieczającą przedmiotowy kredyt, do momentu gdy na rachunku kaucji zostanie zdeponowana kaucja w wysokości odpowiadającej kwocie udzielonego Spółce kredytu. Spółka nie będzie miała dostępu do tych środków do chwili spłaty przedmiotowego kredytu. Spółka otrzyma prawo do dysponowania środkami wpłacanymi przez klientów dopiero w chwili osiągnięcia na ww. rachunku kaucji środków przekraczających kwotę odpowiadającą kwocie udzielonego kredytu i w pierwszej kolejności środki te będzie przeznaczać na dokończenie finansowania inwestycji.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right