Interpretacja indywidualna z dnia 21 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.611.2024.2.ST
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości.
Podleganie opodatkowaniu zniesienia współwłasności nieruchomości.
Zbycie nieruchomości mieszkalnej wykorzystywanej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej polegającej na wynajmie pokoi gościnnych.
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości (cele mieszkaniowe).
Skutki podatkowe zbycia nieruchomości.
Przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności i sprzedaż nieruchomości.
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości.
Spłata współwłaściciela nieruchomości (siostry) w związku ze zniesieniem współwłasności jako wydatek na cel mieszkaniowy.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia udziałów w nieruchomości nabytych w wyniku dziedziczenia, w związku z odpłatnym zniesieniem współwłasności, w drodze darowizny, oraz zamiany.
Sprzedaż przez Wnioskodawczynię w 2018 r. nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym, do której prawo współwłasności gruntu niezabudowanego Wnioskodawczyni nabyła w 2008 r. na zasadzie współwłasności z osobą trzecią, a następnie dokonano zniesienia współwłasności nieruchomości bez spłat i dopłat.
Możliwość uwzględnienia przez Wnioskodawcę jako kosztu uzyskania przychodu, oprócz spłaty dokonanej na rzecz ówczesnego małżonka, na podstawie ugody sądowej, również połowy wydatków poniesionych na budowę domu- udokumentowanych w sposób, o którym mowa w przepisie art. 22 ust. 6e ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - poniesionych zarówno przed, jak i po zniesieniu
Planowana sprzedaż nieruchomości w 2019 r., nastąpi po upływie pięcioletniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie będzie stanowić źródła przychodu, w rozumieniu tego przepisu. Zatem Wnioskodawczyni nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od przychodu z tej sprzedaży.
zastosowania zwolnienia od podatku dla zbycia udziałów w drodze zniesienia współwłasności nieruchomości zabudowanej
podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości
Czy w przypadku uznania, że dochód z tytułu zniesienia współwłasności nieruchomości jest opodatkowany, to wydatek na nabycie dwóch nieruchomości w okresie 2 lat od końca roku, w którym powstał dochód z tytułu zniesienia współwłasności nieruchomości korzysta ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na wytworzenie wyrobów gotowych w pełnej wysokości.
Zainteresowanej przysługuje prawo do uznania za koszty uzyskania przychodu ze zbycia nabytego w roku 2016 udziału w nieruchomości: udokumentowanej spłaty na rzecz brata, kosztów poniesionych przy sądowym zniesieniu współwłasności, tj. opłaty za wniosek do sądu i kosztów opinii biegłego rzeczoznawcy, zapłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych, ponieważ stanowią one koszty uzyskania przychodu,
w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomościSprzedaż lokalu Nr 1 i lokalu Nr 2
Skutki podatkowe zbycia nieruchomości w drodze umowy o dożywocie, nieruchomość nabyta do wspólności majątkowej, w spadku oraz po zniesieniu współwłasności
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie obowiązku podatkowego.
1) Czy wydatek na budowę budynku rekreacji indywidualnej na terenie działki może być zaliczony do wydatków na własne cele mieszkaniowe w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 131 i ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a dochód osiągnięty ze sprzedaży lokalu mieszkalnego jest zwolniony z opodatkowania? 2) Czy spłata dokonana na rzecz macochy w kwocie 60.000 zł za zniesienie współwłasności
Datą nabycia nieruchomości przez Wnioskodawczynię będzie data nabycia niezabudowanej działki, czyli 2006 r., co oznacza, że pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, upłynął z dniem 31 grudnia 2011 r. Tym samym sprzedaż przez Wnioskodawczynię jej części nieruchomości nie stanowi dla niej źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem
Czy przychód uzyskany ze sprzedaży lokali mieszkalnych nr 1, 17 i 20 .., w 2016 r. i/lub 2017 r., nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Skoro działalność gospodarcza została zamknięta w 2002 roku, to rozważana przez Wnioskodawczynię sprzedaż środka trwałego zarówno w przypadku całej nieruchomości, jak i podzielonej nie powoduje powstania obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.