Interpretacja indywidualna z dnia 19 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.139.2023.2.KF
Możliwość skorzystania z tzw. ulgi na zabytki.
Możliwość skorzystania z tzw. ulgi na zabytki.
Brak podstaw prawnych do kontynuowania przez Wnioskodawczynię ewentualnie nabytych praw do odliczenia ulg podatkowych przysługujących przedsiębiorstwu w spadku.
w zakresie uznania działalności Zainteresowanych za działalność badawczo-rozwojową uprawniającą do ulgi wskazanej w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie uznania wydatków na zakup ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych, świadczonych lub wykonywanych przez podmioty inne niż jednostki naukowe za koszty kwalifikowane wymienione rodzajowo w art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wynagrodzenia za prace wypłacane pracownikom wraz z narzutami na ubezpieczenia społeczne, zarówno w pełni wykonujących zadania dla działu B+R, jak i część kosztów pracy osób wspomagających pracę działu B+R (tj. dedykowanych w części do wykonywania pracy z zakresu działalności B+R), będą uznane jako koszty kwalifikowane.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy nakłady na zakupy, amortyzację sprzętu oraz oprogramowania, które będą wykorzystywane w ramach projektów badawczo-rozwojowych Spółka może ująć w kosztach działalności badawczo-rozwojowej.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych w rozumieniu tej ustawy w części, w której koszty te nie zostały Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wydatki z tytułu zaangażowania innych osób, wspomagających pracę w zakresie działalności B+R mogą być przez Spółkę uwzględnione w kosztach działalności badawczo-rozwojowej jako koszty kwalifikowane.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy prace prowadzone przez Wnioskodawcę stanowią działalność badawczo-rozwojową, a w konsekwencji Spółce przysługuje prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych w części, w której koszty te nie zostały zwrócone w jakiejkolwiek formie oraz ustalenia, czy w związku z wejściem w życie nowelizacji przepisów na skutek tzw
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie prawidłowości wyodrębnienia kosztów kwalifikowanych w odrębnej ewidencji rachunkowej dla spełnienia przesłanki z art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W przedmiotowej sprawie koszty kwalifikowane są przypisane dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych poszczególnym Spółkom z Grupy, a nie Podatkowej Grupie Podatkowej. W konsekwencji, poszczególne Spółki należące do Grupy prowadzące działalność badawczo-rozwojową, które zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązane do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z
Wnioskodawca, który daruje nabyty w drodze spadku (po ojcu lub po matce) udział w budynku mieszkalnym na rzecz innego spadkobiercy, nie utraci z tego powodu prawa do ulgi określonej w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Tym bardziej, że z treści wniosku wynika, iż będzie nadal w tym budynku mieszkał przez okres 5 lat od dnia określonego w ust. 2 pkt 5 lit. a) lub lit. b) tego artykułu.
Jeżeli przelot samolotem z Polski do Indii i z Indii do Polski odbył się środkiem transportu publicznego, o którym mowa w art. 26 ust. 7a pkt 15 cytowanej ustawy, to wydatek poniesiony na bilety lotnicze dla niepełnosprawnej żony Wnioskodawcy można zaliczyć do wydatków podlegających odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Natomiast do wydatków podlegających odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej
Czy zbycie nieruchomości (z wyodrębnionymi lokalami) w formie darowizny na rzecz zstępnych przed upływem 5 lat od daty stwierdzenia nabycia spadku, przy założeniu, że spadkobierczynie nadal będą mieszkać na przedmiotowej nieruchomości, spowoduje utratę ulgi wynikającej z art. 16 ww. ustawy i spowoduje obowiązek zapłacenia podatku wraz z odsetkami?
Czy Wnioskodawczyni będzie miała na mocy art. 21 ust. 1 pkt 126 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 00.14.176) uprawnienie do zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie całego dochodu uzyskanego, ze sprzedaży swojej części udziału w nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym?
Czy dokonując darowizny przedmiotowego budynku mieszkalnego na rzecz córki, urząd skarbowy naliczy Wnioskodawczyni podatek w związku z niedotrzymaniem terminu, o którym mowa w art. 16 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn. W przedmiotowym lokalu ustanowiona będzie na rzecz Wnioskodawczyni służebność mieszkania i będzie Ona tam zamieszkiwać, będąc zameldowana.
Kiedy Wnioskodawca może dokonać sprzedaży ww. lokali mieszkalnych nie naruszając zasad udzielonej ulgi budowlanej, a co za tym idzie bez konieczności zwrotu uzyskanej ulgi budowlanej?
Czy spłata kredytu w kwocie 10 000 zł zaciągniętego przed dniem sprzedaży odziedziczonej nieruchomości może być zaliczona do wydatków na własne cele mieszkaniowe, co w przypadku Wnioskodawcy jest zaistniałym stanem faktycznym?
Czy Wnioskodawczyni będzie miała na mocy art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uprawnienie do zwolnienia od podatku dochodowego w zakresie całego dochodu uzyskanego, ze sprzedaży swojej części udziału w nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym?
Zakres zwrotu wydatków związanych z budową budynku mieszkalnego.
Opodatkowanie przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości.
Czy Wnioskodawczyni będzie miała na mocy art. 21 ust. 1 pkt 126 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 00.14.176) uprawnienie do zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie całego dochodu uzyskanego, ze sprzedaży swojej części udziału w nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym?
Skutki podatkowe zbycia nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej.
Czy trzyletni okres od wydania decyzji na budowę należy liczyć od dnia uzyskania ostatecznej decyzji w sprawie wydania pozwolenia na budowę bez której nie było możliwości pełnej realizacji inwestycji oraz dokonania ostatecznego odbioru?