Interpretacja indywidualna z dnia 11 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.441.2024.1.RMA
Rozliczenie wprowadzanej do sieci energii elektrycznej wyprodukowanej przez prosumenta (gmina).
Rozliczenie wprowadzanej do sieci energii elektrycznej wyprodukowanej przez prosumenta (gmina).
Brak prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.
Brak prawa do odzyskania podatku VAT w związku z realizacją inwestycji polegającej na zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej na budynku przychodni.
Brak opodatkowania podatkiem VAT czynności wykonywanych przez Państwa na rzecz Mieszkańców, brak zobowiązania do opodatkowania podatkiem VAT wpłat otrzymanych od Mieszkańców oraz uzyskanego dofinansowania na realizację projektów, jak również brak prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją Projektów.
Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją inwestycji. W związku z ponoszeniem nakładów na realizację projektu w części dotyczącej kompleksowego wykonania instalacji fotowoltaicznych częściowe prawo do odliczenia – na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy – z uwzględnieniem zasad określonych w art. 86 ust. 2a i następne ustawy oraz przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia
Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług wprowadzenia do sieci energetycznej prądu wyprodukowanego w instalacji fotowoltaicznej. Odliczenie podatku od wydatków poniesionych na realizację projektu.
Rozliczenie podatku w związku z wprowadzeniem do sieci wyprodukowanej energii elektrycznej.
Opodatkowanie wprowadzenia do sieci energii elektrycznej wyprodukowanej w OZE i określenie podstawy opodatkowania czynności.
Obowiązek wystawienia faktury przez prosumenta energii elektrycznej.
Brak prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki na realizację Projektu. Brak opodatkowania przekazania Mieszkańcom własności instalacji OZE. Brak prawa do korekty rozliczenia VAT i ujęcia w nim faktur dotyczących Projektu oraz odliczenia wykazanego w nich podatku naliczonego.
Niepodleganie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wprowadzenia do sieci energetycznej prądu, który zostanie wyprodukowany w Instalacjach zamontowanych na budynkach zespołów szkół samorządowych, ‒ brak prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z zakupem i montażem Instalacji na ww. budynkach.
‒ Uznanie wpłat ponoszonych przez beneficjentów ostatecznych (mieszkańców oraz JST), wnoszonych na podstawie zawartych umów za odpłatną dostawę towarów oraz odpłatne świadczenie usług, które zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT stanowią czynności podlegające opodatkowaniu, ‒ Uznanie dotacji za odpłatną dostawę towarów oraz odpłatne świadczenie usług, które zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT stanowią
‒ Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług czynności wykonywanych przez Gminę na rzecz mieszkańców w ramach Zakresu A i Zakresu C Projektu , ‒ zaliczenie do podstawy opodatkowania kwoty pobieranej od mieszkańców tytułem ich wkładu własnego w realizację Projektu, pomniejszonej o kwotę VAT należnego i kwoty dofinansowania przyznanego Gminie w części przypadającej na Zakres A i Zakres C Projektu, pomniejszonej
Uznanie wykonywanych przez Gminę czynności na rzecz mieszkańców, polegających montażu kotłów na biomasę w budynkach mieszkalnych należących do mieszkańców Gminy, za usługę opodatkowaną VAT; - Wliczenie do podstawy opodatkowania dla świadczonych przez Gminę usług montażu kotłów na biomasę kwoty pobieranej od uczestników projektu oraz kwoty dotacji, pomniejszonych o kwotę VAT należnego; - Prawo do
Podleganie opodatkowaniu podatkiem VAT otrzymanego przez Gminę dofinansowania na realizację projektu oraz prawo do pełnego odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z jego realizacją.
Opodatkowanie podatkiem VAT otrzymanego dofinansowania oraz wpłat mieszkańców z tytułu uczestnictwa w projekcie; - prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego w związku z realizacją ww. projektu.
Opodatkowanie czynności wykonywanych przez Gminę na rzecz mieszkańców i prawo do odliczenia w pełnej wysokości podatku naliczonego w związku z realizacją zadania - OZE.
Prawo do zastosowania zwolnienia od podatku dla wskazanych usług.
Brak odrębnego opodatkowania czynności planowego przekazania Mieszkańcom Gminy własności indywidualnych zestawów kolektorów słonecznych po zakończeniu trwałości projektu.
prawo do odliczenia w części podatku naliczonego związanego z czynnościami podlegającymi VAT