Interpretacja indywidualna z dnia 9 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.584.2024.2.AKU
Zwolnienie z opodatkowania świadczenia otrzymywanego z USA.
Zwolnienie z opodatkowania świadczenia otrzymywanego z USA.
Możliwość zastosowania zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z otrzymaniem świadczenia od fundacji rodzinnej.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości wykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej przez jednego z małżonków.
Opodatkowanie otrzymywanych od męża środków pieniężnych.
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek hipotecznych zaciągniętych wraz z małżonką na zakup lokalu usługowego celem rozszerzenia prowadzonej działalności gospodarczej przez małżonka.
Opodatkowanie renty wdowiej z Irlandii.
W zakresie skutków podatkowych darowizny środków pieniężnych od siostry.
W zakresie skutków podatkowych otrzymywania od małżonka środków pieniężnych na prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego.
Odpłatne zbycie nieruchomości nie stanowi dla Pana źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT, z uwagi na upływ pięcioletniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym nie powstał u Pana obowiązek zapłaty PIT z tytułu sprzedaży udziału 3/8 w nieruchomości nabytego od dzieci w drodze działu spadku.
Skutki podatkowe otrzymania świadczenia ze Stanów Zjednoczonych Ameryki.
Darowizna środków pieniężnych przelanych na Pana rachunek bankowy lub wspólny rachunek Pana i Pana żony.
W zakresie opodatkowania środków pieniężnych otrzymywanych od współmałżonka.
Ulga z tytułu szkolenia uczniów.
Prawo do odliczenia w całości podatku od towarów i usług związanego ze świadczeniem przez Pani Małżonka na rzecz Pani usług prawnych oraz podatku dochodowego od osób fizycznych.
Skutki podatkowe zbycia nieruchomości.
W przypadku odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego upływ 5-letniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy liczyć od końca roku, w którym małżonkowie nabyli ten lokal w ramach wspólności małżeńskiej ustawowej.
Zwolnienie z opodatkowania świadczenia wdowiego wypłacanego z USA.
Zgodnie z postanowieniami umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Irlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, świadczenie „renta rodzinna wdowia”, które Wnioskodawczyni otrzymywała w 2020 r. z Irlandii podlega opodatkowaniu tylko w Polsce. Jednocześnie jednak, w sytuacji gdy - jak twierdzi Wnioskodawczyni
Zgodnie z postanowieniami umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu świadczenie wdowie otrzymywane przez Wnioskodawcę z USA podlega opodatkowaniu w Polsce.
Zwolnienie z opodatkowania świadczenia małżeńskiego wypłacanego z USA
Wypłacone Wnioskodawczyni środki stanowią przychody z innych źródeł w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i są opodatkowane 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, o którym mowa art. 30a ust. 1 tejże ustawy.
Zwolnienie z opodatkowania dodatku dla owdowiałego rodzica otrzymywanego z Wielkiej Brytanii.
Możliwość zwolnienia z opodatkowania świadczenia małżeńskiego otrzymywanego z USA.