Należności sporne na koniec roku obrotowego
Na koniec 2013 r. został utworzony odpis aktualizujący na należność jako koszt nkup. W stosunku do dłużnika nie został złożony pozew do sądu. Obecnie należność jest przeterminowana. W jaki sposób wyksięgować należność? Czy tylko zapisem na kontach zespołu 2? Czy rozwiązanie odpisu aktualizującego będzie miało wpływ na podatek dochodowy?
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej wskazuje w § 11 i 20, że pracownikowi przysługuje zaliczka w walucie polskiej lub zagranicznej na niezbędne koszty podróży służbowej. W przypadku delegacji zagranicznej rozporządzenie
W spółce nie tworzymy rezerw na niewykorzystane urlopy, ponieważ pracownicy otrzymują stałe wynagrodzenie. Biegły rewident twierdzi jednak, że na niewykorzystane urlopy pracownicze należy tworzyć rezerwę. Naszym zdaniem przy stałej pensji nie ma to znaczenia, ponieważ pracownicy nie są wynagradzani według roboczogodzin. Jak możemy udowodnić naszą rację?
W związku z zaleganiem przez kontrahenta z płatnością należności spółka skierowała sprawę na drogę postępowania sądowego. Sąd orzekł zwrot należności głównej wraz z naliczonymi odsetkami, a także zwrot kosztów sądowych i zastępstwa procesowego. Jak zaksięgować te koszty, gdy na sporną należność spółka utworzyła odpis aktualizujący?
Kiedy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu odpisy aktualizujące należności, (uprzednio zaliczone do przychodów podatkowych Spółki) dokonane w księgach rachunkowych w latach ubiegłych (wtedy potraktowane jako koszty niepodatkowe) w przypadku gdy nieściągalność należności została uprawdopodobniona zgodnie z art. 16 ust. 2a?
Zapytanie podatnika dotyczy kwestii, czy podatek należny VAT w części, w której nie został zapłacony przez kontrahenta może stanowić u Podatnika koszt uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych?
W gospodarce towarowej większość transakcji kupna-sprzedaży odbywa się w formie bezgotówkowej z odroczonym terminem płatności. Odroczony termin płatności powoduje powstanie rozrachunków. Opracowanie to przedstawia ogólne zasady powstawania rozrachunków między kontrahentami oraz ewidencji w księgach rachunkowych rozrachunków z odbiorcami krajowymi.