Interpretacja indywidualna z dnia 29 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.284.2023.2.AMA
Brak spełnienia przesłanki powiązania finansowego do utworzenia Grupy VAT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 kwietnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 11 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy kwestii spełnienia przez Pana i spółkę P. Sp. z o.o. warunku powiązania finansowego w rozumieniu art. 15a ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług oraz możliwości utworzenia Grupy VAT przez Pana i spółkę P. Sp. z o.o.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 4 maja 2023 r. (wpływ 7 maja 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pan czynnym podatnikiem podatku VAT a podstawowa działalność gospodarcza polega na skupie surowców w postaci (…) od hodowców - rolników indywidualnych a następnie sprzedaży tych surowców. Sprzedaż tych towarów jest opodatkowana stawką podstawową VAT. Głównym odbiorcą towarów jest spółka P. Sp. z o.o. W spółce tej, pełni Pan funkcję członka zarządu - Dyrektora Generalnego a sposób reprezentacji spółki określony jej umową zakłada samodzielną reprezentację w przypadku zarządu wieloosobowego. Poza Panem, w skład zarządu wchodzi jeszcze jedna osoba. Regulamin Zarządu przyjęty i stosowany w spółce stanowi, że w przypadku wieloosobowego zarządu głos Dyrektora Generalnego jest rozstrzygający jeśli uchwały lub inne decyzje podejmowane wieloosobowo nie dają jednoznacznego rozstrzygnięcia (równość głosów). Dodatkowo, posiada Pan udziały w tej spółce - osobiście oraz poprzez podmioty zależne w łącznej wysokości 17% wszystkich udziałów. Zamiarem Pana oraz spółki P. Sp. z o.o. jest skorzystanie z możliwości utworzenia grupy podatkowej VAT.
W uzupełnieniu wniosku w piśmie z 4 maja 2023 r. (data wpływu 7 maja 2023 r.) wskazał Pan, że:
1) Czy pełni Pan w spółce P. Sp. z o.o. funkcję Prezesa Zarządu?
Tak. Mocą uchwały Wspólników pełni Pan funkcję Prezesa Zarządu spółki.
2) Czy przyznanie Panu rozstrzygającego głosu przy podejmowaniu uchwał zarządu zostało zawarte w umowie Spółki?
Nie. W treści aktu założycielskiego spółki (umowy spółki) nie znajduje się zapis dotyczący kwestii tzw. głosu rozstrzygającego. Natomiast taki zapis znajduje się w Regulaminie Zarządu przyjętym i stosowanym na mocy Uchwały Wspólników.
3) Czy Pan lub spółka P. Sp. z o.o. w momencie utworzenia Grupy VAT będą członkami innej grupy VAT?
Nie.
4) Jaką dokładnie działalność prowadzi każdy z członków planowanej Grupy VAT?
Spółka P. Sp. z o.o. zajmuje się przerobem surowca w postaci (...).
Pana działalność gospodarcza polega na skupie (...). Głównym odbiorcą tego surowca jest P. Sp. z o.o.
5) Czy przedmiot głównej działalności członków Grupy VAT będzie miał taki sam charakter - jeśli tak to jaki?
Nie.
6) Czy rodzaje działalności prowadzonej przez członków Grupy VAT będą się uzupełniały i będą współzależne, jeśli tak to prosimy wskazać w jaki sposób działania ww. członków Grupy VAT uzupełniają się i będą współzależne?
Tak. Dostarcza Pan potrzebny surowiec spółce bo spółka ma na taki produkt odbiorców, którzy nie otrzymaliby go bez Pana dostaw. Zależność jest też w drugą stronę - prawdopodobnie nie byłaby możliwa sprzedaż pozyskanego przez Pana surowca innym odbiorcom.
7) Czy jeden z członków Grupy VAT będzie prowadził działalność, z której w całości lub w dużej mierze będą korzystali inni członkowie grupy VAT?
Tak. P. Sp. z o.o. korzysta w dużej mierze z efektów Pana działalności - jest odbiorcą około 70% całości sprzedawanych przez Pana towarów.
8) Czy członkowie Grupy VAT będą się znajdować pod wspólnym kierownictwem, prawnie lub faktycznie, bezpośrednio lub pośrednio?
Tak. Jako członek zarządu P. Sp. z o.o. prowadzi Pan jej sprawy w bezpośredni sposób oraz bezpośrednio prowadzi Pan sprawy swojego przedsiębiorstwa.
9) Czy członkowie Grupy VAT będą organizować swoje działania całkowicie lub częściowo w porozumieniu - jeśli tak to w jaki sposób się to przejawia?
Tak. Skala i cechy zakupów dokonywanych przez Pana zależą od potrzeb P. Sp. z o.o. – kupuje Pan taki surowiec jaki spółka potrzebuje.
10) Czy organizacja działań podmiotów w porozumieniu będzie zmierzać do osiągnięcia wspólnego celu - jeśli tak to jakiego celu i w jaki sposób przebiega ta organizacja?
Tak. Tym celem jest zaspokojenie popytu klientów na (...). Jest Pan w stanie - korzystając ze swojej wiedzy, kontaktów i zdolności organizacyjnych - dostarczyć odpowiedni surowiec a P. Sp. z o.o., korzystając ze swoich środków produkcji oraz kwalifikacji pracowników, jest w stanie odpowiednio przerobić surowiec.
Pytanie
Czy Pan oraz spółka P. Sp. z o.o. jesteście powiązani finansowo w rozumieniu art. 15a ust. 3, co w konsekwencji pozwala Państwu na utworzenie grupy podatkowej VAT?
Pana stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w piśmie z 4 maja 2023 r.)
Uważa Pan, że Pan oraz P. Sp. z o.o. możecie utworzyć grupę podatkową VAT bowiem są Państwo podmiotami powiązanymi finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie w rozumieniu art. 15a ustawy VAT a opis tych powiązań znajduje się poniżej.
Po pierwsze: jest Pan powiązany finansowo ze spółką P. Sp. z o.o. w rozumieniu art. 15a ust. 3 ustawy VAT bowiem w myśl tego przepisu podatników uważa się za powiązanych finansowo, jeżeli jeden z podatników będących członkiem grupy VAT posiada ponad 50% praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających - i taka sytuacja występuje w Pana przypadku. Organem w jakim ma Pan ponad 50% praw głosu jest Zarząd spółki. Uprawnienie do samodzielnego zarządzania spółką wynikające z samodzielnej reprezentacji oznacza, że w wymiarze względnym jakim każe posługiwać się analizowany przepis ustawy może Pan wykazać się pełnią, 100% praw głosu. Nawet w sytuacji zarządu dwuosobowego - jaki występuje w spółce obecnie – ma Pan decydujący głos jako osoba piastująca stanowisko Prezesa Zarządu co w myśl zasady ujętej w Regulaminie Zarządu spółki - daje Panu głos rozstrzygający w przypadku różnicy zdań członków zarządu.
Po drugie: jest Pan powiązany ekonomicznie ze spółką P. Sp. z o.o. ponieważ prowadzi Pan działalność, z której w dużej mierze korzysta P. Sp. z o.o. - dostawy pozyskanego w skupie surowca wykonywane są w przeważającej mierze do spółki P. Sp. z o.o. W roku 2022 dostawy na rzecz P. Sp. z o.o. stanowiły 65% wszystkich dostaw.
Po trzecie: jest Pan powiązany organizacyjnie ze spółką P. Sp. z o.o. ponieważ oba podmioty prawnie, faktycznie oraz bezpośrednio znajdują się pod wspólnym kierownictwem - samodzielnie prowadzi Pan swoje przedsiębiorstwo i jednocześnie prowadzi Pan sprawy spółki jako jej członek zarządu.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą,
opodatkowaniu tym podatkiem podlegają:
1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2. eksport towarów;
3. import towarów na terytorium kraju;
4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Na podstawie art. 2 pkt 47 ustawy, obowiązującego od 1 stycznia 2023 r.,
przez grupę VAT rozumie się przez to grupę podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, zarejestrowaną jako podatnik podatku.
Stosownie do art. 2 pkt 48 ustawy obowiązującego od 1 stycznia 2023 r.,
przez przedstawiciela grupy VAT rozumie się przez to podmiot reprezentujący grupę VAT w zakresie obowiązków tej grupy.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy,
podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
W myśl art. 15 ust. 2 ustawy,
działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Analizując powyższe przepisy stwierdzić należy, że dostawa towarów lub świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywane są przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy towarów lub świadczenia usług mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.
Jednocześnie zwrócić należy uwagę na obowiązujący od 1 stycznia 2023 r. przepis art. 15a ust. 1 ustawy, zgodnie z którym
podatnikiem, o którym mowa w art. 15, może być również grupa podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, które zawrą umowę o utworzeniu grupy VAT.
Stosownie do art. 15a ust. 2 ustawy, obowiązującego od 1 stycznia 2023 r.,
grupę VAT mogą utworzyć podatnicy:
1) posiadający siedzibę na terytorium kraju lub
2) nieposiadający siedziby na terytorium kraju, w zakresie, w jakim prowadzą działalność gospodarczą na terytorium kraju za pośrednictwem oddziału położonego na terytorium kraju.
Powyższy przepis przewiduje możliwość uzyskania statusu podatnika podatku od towarów i usług przez grupę podatników ściśle powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie. Regulacja ta implementuje do krajowego porządku prawnego art. 11 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L z 2006 r. nr 347/1 ze zm.), zgodnie z którym, po konsultacji z komitetem doradczym ds. podatku od wartości dodanej (zwanym dalej "Komitetem ds. VAT"), każde państwo członkowskie może uznać za jednego podatnika osoby mające siedzibę na terytorium tego samego państwa członkowskiego, które będąc niezależnymi pod względem prawnym, są ściśle powiązane pod względem finansowym, ekonomicznym i organizacyjnym.
Głównym skutkiem wprowadzenia systemu grupowego rozliczania VAT, przewidzianego w Dyrektywie 2006/112/WE jest umożliwienie traktowania podmiotów, którzy są ściśle powiązani pod względem finansowym, ekonomicznym i organizacyjnym, nie jako odrębnych podatników VAT, lecz jako jednego podatnika. Innymi słowy, pewna liczba ściśle powiązanych ze sobą podatników ulega połączeniu w jednego nowego podatnika do celów VAT.
Jak wynika z art. 15a ust. 1 ustawy, w celu założenia przez dwa lub więcej podmiotów grupy VAT, konieczne jest, aby podmioty te były powiązane finansowo, ekonomicznie, organizacyjnie oraz, aby zawarły umowę o utworzeniu grupy VAT. Warunki utworzenia grupy VAT zostały szczegółowo wymienione w art. 15a ust. 3-5 ustawy. W przepisach tych wskazano jak należy interpretować wymagane powiązania finansowe, ekonomiczne i organizacyjne.
W myśl art. 15a ust. 3 ustawy, obowiązującego od 1 stycznia 2023 r.,
podatników uważa się za powiązanych finansowo, jeżeli jeden z podatników będących członkiem grupy VAT posiada bezpośrednio ponad 50% udziałów (akcji) w kapitale zakładowym lub ponad 50% praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub ponad 50% prawa do udziału w zysku, każdego z pozostałych podatników będących członkami tej grupy.
Zgodnie z art. 15a ust. 4 ustawy, obowiązującego od 1 stycznia 2023 r.,
podatników uważa się za powiązanych ekonomicznie, jeżeli:
1) przedmiot głównej działalności członków grupy VAT ma taki sam charakter lub
2) rodzaje działalności prowadzonej przez członków grupy VAT uzupełniają się i są współzależne, lub
3) członek grupy VAT prowadzi działalność, z której w całości lub w dużej mierze korzystają inni członkowie grupy VAT.
Przez powiązania o charakterze ekonomicznym należy rozumieć nie tylko taki sam charakter głównej działalności członków grupy, ale także uzupełnianie się i współzależność prowadzonej działalności czy też prowadzenie działalności w całości lub w dużej mierze wykorzystywanej przez członków grupy.
Powiązanie ekonomiczne należy uznać za istniejące, jeśli działalność członków grupy VAT jest tego samego rodzaju, nawet jeżeli ich działania są prowadzone w różnych sektorach gospodarki.
Komplementarna lub wzajemna działalność członków, może natomiast obejmować przypadki, gdy towary lub usługi wytwarzane przez członka grupy VAT są niezbędne do działania dla innych członków oraz przypadki, w których towary lub usługi są konsumowane wspólnie.
Natomiast działalność członków grupy VAT, którzy całkowicie lub częściowo działają na korzyść innych członków, może obejmować przypadki, w których podmiot bezpośrednio dostarcza towary lub usługi innemu członkowi, nawet jeśli działalność tego ostatniego nie jest koniecznie zależna od tych dostaw lub usług.
Natomiast stosownie do art. 15a ust. 5 ustawy, obowiązującego od 1 stycznia 2023 r., podatników uważa się za powiązanych organizacyjnie, jeżeli:
1) prawnie lub faktycznie, bezpośrednio lub pośrednio, znajdują się pod wspólnym kierownictwem, lub
2) organizują swoje działania całkowicie lub częściowo w porozumieniu.
Całkowicie lub częściowo dzielone struktury zarządzania skutkują podejmowaniem decyzji w grupie VAT przez jeden podmiot, który zapewnia strategiczne przywództwo dla całej grupy VAT będącej już w rozumieniu VAT pojedynczym podatnikiem.
Obecność takiego podmiotu zarządzającego działającego poprzecznie w całej grupie VAT można ustalić na podstawie jego miejsca w hierarchii (np. dzielone kierownictwo najwyższego szczebla) lub rodzaju działań o których ma prawo decydować (np. wspólnego zarządzania sprawami prawnymi lub zagadnieniami finansowymi). Podmiot taki powinien być w stanie narzucić swoją wolę innym członkom grupy VAT podlegającym jakiejś formie nadzoru i rozliczalności.
W myśl art. 15a ust. 6 ustawy, obowiązującego od 1 stycznia 2023 r.,
warunek istnienia powiązań finansowych, ekonomicznych i organizacyjnych pomiędzy członkami grupy VAT musi być spełniony nieprzerwanie przez okres, w jakim ta grupa posiada status podatnika.
Podczas całego okresu istnienia grupy VAT zachodzić muszą wszystkie trzy typy powiązań, o których mowa w art. 15a ust. 6 ustawy.
Kolejne warunki, które winna spełnić grupa VAT zostały określone w art. 15a ust. 7, ust. 8 oraz ust. 9 ustawy, obowiązującym od 1 stycznia 2023 r.:
Podmiot może być członkiem tylko jednej grupy VAT.
Grupa VAT nie może być członkiem innej grupy VAT.
Grupa VAT nie może być rozszerzona o innych członków, ani pomniejszona o któregokolwiek z członków wchodzących w jej skład.
Dodatkowo, zgodnie z art. 15a ust. 10 ustawy, obowiązującym od 1 stycznia 2023 r.,
umowa o utworzeniu grupy VAT jest sporządzana na piśmie i zawiera co najmniej:
1) nazwę grupy VAT z dodatkowym oznaczeniem „grupa VAT” lub „GV”;
2) dane identyfikacyjne podatników tworzących grupę VAT, w tym dane dotyczące oddziału w przypadku podatnika nieposiadającego siedziby na terytorium kraju, oraz wysokość kapitału zakładowego każdego z tych podatników;
3) wskazanie przedstawiciela grupy VAT, wyznaczonego spośród jej członków;
4) dane identyfikacyjne udziałowców (akcjonariuszy) i wysokość ich udziału w kapitale zakładowym podatników tworzących grupę VAT, posiadających ponad 50% udziałów (akcji) w kapitale zakładowym tych podatników;
5) wskazanie okresu, na jaki grupa VAT została utworzona, nie krótszego niż 3 lata.
Grupa VAT traci status podatnika w przypadku, gdy przestanie spełniać warunki, od których uzależnione jest jej funkcjonowanie lub upłynie termin na jaki została utworzona.
Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że zamiarem Pana oraz spółki P. Sp. z o.o. jest skorzystanie z możliwości utworzenia grupy VAT.
Pana wątpliwości dotyczą kwestii spełnienia przez Pana i spółkę P. Sp. z o.o. warunku powiązania finansowego w rozumieniu art. 15a ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług i możliwości utworzenia Grupy VAT przez Pana i spółkę P. Sp. z o.o.
Jak już zostało wspomniane, grupę VAT będą mogły utworzyć podmioty spełniające jednocześnie warunki wszystkich trzech powiązań (finansowych, ekonomicznych i organizacyjnych) pomiędzy sobą, które zostały wymienione w art. 15a ust. 3, ust. 4 i ust. 5 ustawy. Powiązania finansowe, ekonomiczne i organizacyjne muszą istnieć w trakcie zawiązywania grupy VAT oraz trwać nieprzerwanie przez okres na jaki grupa VAT została powołana. Co ważne, jeden podmiot może być członkiem tylko jednej grupy VAT. Z kolei, grupa VAT nie może być członkiem innej grupy VAT.
Pomiędzy podmiotami tworzącymi grupę VAT będą musiały istnieć łącznie następujące powiązania:
1. finansowe - występują, gdy jeden z podmiotów będących członkiem grupy VAT posiada bezpośrednio ponad 50% udziałów (akcji) w kapitale zakładowym lub ponad 50% praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub ponad 50% prawa do udziału w zysku, każdego z pozostałych podmiotów będących członkami tej grupy;
2. ekonomiczne - występują, jeżeli przedmiot głównej działalności członków grupy VAT ma taki sam charakter lub rodzaje działalności prowadzonej przez członków grupy VAT uzupełniają się i są współzależne, lub członek grupy VAT prowadzi działalność, z której w całości lub w dużej mierze korzystają inni członkowie grupy VAT;
3. organizacyjne - występują, jeżeli prawnie lub faktycznie, bezpośrednio lub pośrednio, podmioty w grupie VAT znajdują się pod wspólnym kierownictwem, lub organizują swoje działania całkowicie lub częściowo w porozumieniu.
Przechodząc na grunt niniejszej sprawy, należy wskazać, że w spółce P. Sp. z o.o. pełni Pan funkcję członka zarządu - Dyrektora Generalnego a sposób reprezentacji spółki określony jej umową zakłada samodzielną reprezentację w przypadku zarządu wieloosobowego. Mocą uchwały wspólników pełni Pan funkcję Prezesa Zarządu spółki. Poza Panem, w skład zarządu wchodzi jeszcze jedna osoba. Regulamin Zarządu przyjęty i stosowany w spółce na mocy Uchwały Wspólników stanowi, że w przypadku wieloosobowego zarządu głos Dyrektora Generalnego jest rozstrzygający jeśli uchwały lub inne decyzje podejmowane wieloosobowo nie dają jednoznacznego rozstrzygnięcia (równość głosów). W treści aktu założycielskiego spółki (umowy spółki) nie znajduje się zapis dotyczący kwestii tzw. głosu rozstrzygającego. Dodatkowo, posiada Pan udziały w tej spółce - osobiście oraz poprzez podmioty zależne w łącznej wysokości 17% wszystkich udziałów.
W myśl art. 208 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467),
jeżeli zarząd jest wieloosobowy, a umowa spółki nie stanowi inaczej, do wzajemnych stosunków członków zarządu stosuje się przepisy § 2-8.
Zgodnie z art. 208 § 3 Kodeksu spółek handlowych,
każdy członek zarządu może prowadzić bez uprzedniej uchwały zarządu sprawy nieprzekraczające zakresu zwykłych czynności spółki.
Stosowanie do art. 208 § 4 Kodeksu spółek handlowych,
jeżeli jednak przed załatwieniem sprawy, o której mowa w § 3, choćby jeden z pozostałych członków zarządu sprzeciwi się jej przeprowadzeniu lub jeżeli sprawa przekracza zakres zwykłych czynności spółki, wymagana jest uprzednia uchwała zarządu.
W myśl art. 208 § 5 Kodeksu spółek handlowych,
uchwały zarządu mogą być powzięte, jeżeli wszyscy członkowie zostali prawidłowo zawiadomieni o posiedzeniu zarządu. Uchwały zarządu zapadają bezwzględną większością głosów.
Przepis art. 208 § 8 Kodeksu spółek handlowych stanowi, że
umowa spółki może przewidywać, że w przypadku równości głosów decyduje głos prezesa zarządu, jak również przyznawać mu określone uprawnienia w zakresie kierowania pracami zarządu.
Przenosząc zatem powyższe uregulowania na grunt niniejszej sprawy należy stwierdzić, że KSH przewiduje jako zasadę równe prawa i obowiązki dla każdego członka zarządu bez względu na jego funkcję jako prezesa, wiceprezesa czy inną.
Jednocześnie jednak art. 208 § 8 KSH przewiduje możliwość wprowadzenia do umowy spółki postanowienia, że jeden z członków zarządu, ale tylko pełniący funkcję prezesa zarządu, może mieć przyznane dodatkowe uprawnienia, w postaci decydującego głosu w przypadku równości głosów oraz określone uprawnienia w zakresie kierowania pracami zarządu.
Skoro zatem w przepisie tym jest mowa wyłącznie o umowie spółki, nie jest możliwe przyznanie wyżej wymienionych uprawnień w innym trybie.
Zatem w sytuacji, gdy w spółce z o.o., z którą Pan chce utworzyć grupę VAT, występuje zarząd dwuosobowy, a w umowie spółki nie znajduje się zapis dotyczący kwestii tzw. głosu rozstrzygającego, nie można uznać, że ma Pan uprawnienia do samodzielnego zarządzania spółką, posiada 100% praw głosu czy ponad 50% praw głosu, nie ma Pan bowiem głosu decydującego.
Z opisu sprawy nie wynika również, żeby posiadał Pan ponad 50% udziałów w kapitale zakładowym lub ponad 50% praw głosu w organach kontrolnych lub stanowiących lub ponad 50% prawa do udziału w zysku spółki P. Sp. z o.o.
W związku z powyższym pomiędzy Panem oraz spółką P. Sp. z o.o. nie będą istniały powiązania finansowe, o których mowa w art. 15a ust. 3 ustawy.
Z opisu sprawy wynika, że przedmiot głównej działalności członków grupy VAT nie będzie miał takiego samego charakteru. Jednakże, rodzaje działalności prowadzonej przez członków Grupy VAT będą się uzupełniały i będą współzależne bowiem dostarcza Pan potrzebny surowiec Spółce ponieważ Spółka ma na taki produkt odbiorców, którzy nie otrzymaliby go bez Pana dostaw. Zależność jest też w drugą stronę - prawdopodobnie nie byłaby możliwa sprzedaż pozyskanego przez Pana surowca innym odbiorcom. Ponadto jeden z członków grupy VAT będzie prowadził działalność, z której w całości lub w dużej mierze będą korzystali inni członkowie grupy VAT. P. Sp. z o.o. korzysta bowiem w dużej mierze z efektów Pana działalności - jest odbiorcą około 70% całości sprzedawanych przez Pana towarów.
Wobec powyższego pomiędzy Panem oraz spółką P. Sp. z o.o. będą istniały powiązania ekonomiczne, o których mowa w art. 15a ust. 4 ustawy.
Odnosząc się do powiązań organizacyjnych pomiędzy podmiotami, to jak wynika z opisu sprawy członkowie grupy VAT będą się znajdować pod Pana wspólnym kierownictwem, jako członek zarządu P. Sp. z o.o. prowadzi Pan jej sprawy w bezpośredni sposób oraz bezpośrednio prowadzi Pan sprawy swojego przedsiębiorstwa. Skala i cechy zakupów dokonywanych przez Pana zależą od potrzeb P. Sp. z o.o. – kupuje Pan taki surowiec jaki spółka potrzebuje. Członkowie grupy VAT będą także zmierzać do osiągnięcia wspólnego celu - zaspokojenia popytu klientów na (...). Jest Pan w stanie - korzystając ze swojej wiedzy, kontaktów i zdolności organizacyjnych - dostarczyć odpowiedni surowiec a P. Sp. z o.o., korzystając ze swoich środków produkcji oraz kwalifikacji pracowników, jest w stanie odpowiednio przerobić surowiec.
Zatem w stosunku do Pana oraz spółki P. Sp. z o.o. wystąpią powiązania organizacyjne, o których mowa w art. 15a ust. 5 ustawy.
Mając na uwadze powyższy opis sprawy oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy stwierdzam, że pomiędzy podmiotami, tj. Panem oraz spółką P. Sp. z o.o. będą istniały powiązania ekonomicznie w rozumieniu art. 15a ust. 4 ustawy oraz powiązania organizacyjnie w rozumieniu art. 15a ust. 5 ustawy, natomiast nie będą istniały powiązania finansowe w rozumieniu art. 15a ust. 3 ustawy. Zatem Pan oraz spółkaP. Sp. z o.o. nie wypełniacie warunków niezbędnych do utworzenia grupy VAT i tym samym nie możecie Państwo utworzyć grupy VAT.
Wobec powyższego, Pana stanowisko należy uznać za nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Pana wniosku. Inne kwestie, wynikające z opisu sprawy bądź własnego stanowiska nieobjęte pytaniami, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.
Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego. Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).
Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.