Informacje ważne dla klientów biur rachunkowych – kalendarium wydarzeń 1 czerwca – 4 lipca 2022 r.
Przygotowane na podstawie informacji opublikowanych w okresie od 1 czerwca do 4 lipca 2022 r.
Przygotowane na podstawie informacji opublikowanych w okresie od 1 czerwca do 4 lipca 2022 r.
Od 1 lipca br. płatnikowi, który pobierze PIT na zasadach ogólnych, będzie przysługiwać wynagrodzenie w wysokości 0,9 proc. potrąconego i wpłaconego fiskusowi podatku, a nie jak obecnie 0,3 proc. Nadal jednak nie dostaną go ci, którzy wyliczą brak podatkowej zaliczki
Od wyrobisk górniczych kopalnie nie będą musiały płacić podatku od nieruchomości. To, jak powinny być opodatkowane urządzenia znajdujące się w tych wyrobiskach, będzie jednak rozstrzygane indywidualnie. Takie stanowisko zajął Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu z 13 września 2011 r. (sygn. akt P 33/09).
Płatnik, który przez pomyłkę z ostrożności pobrał nienależny podatek, musi zwrócić potrącone sobie wynagrodzenie - wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 25 sierpnia 2011 r. (sygn. akt II FSK 442/10).
Czy płatnik wpłacający podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników w terminie może obliczyć i potrącić sobie wynagrodzenie za minione miesiące (styczeń - wrzesień 2003) przy wypełnianiu PIT-4 w październiku 2003? - stały czytelnik.
Nowo powstała organizacja non profit będzie pełniła funkcję płatnika - m.in. z tytułu zaliczek na podatek dochodowy w związku z wypłacanymi wynagrodzeniami ze stosunku pracy. Jak obliczać wynagrodzenie dla płatnika, który terminowo płaci podatki? Czy wynagrodzenie nie potrącone w danym miesiącu "przepada"?
Nasz zakład pracy w tym roku po raz pierwszy nabył uprawnienia do wypłaty zasiłków. W jaki sposób powinniśmy ustalać dla siebie wynagrodzenie z tytułu wypłaty zasiłków? Czy takie wynagrodzenie przysługuje od wszystkich ustalonych i wypłaconych świadczeń? Czy jeżeli zakład pracy w nieprawidłowy sposób ustali wysokość zasiłku, poniesie jakieś konsekwencje?
Płatnicy zobowiązani do naliczania i poboru podatków oraz inkasenci zobowiązani do poboru podatków mogą skorzystać z przysługującego im na podstawie art. 28 § 1 Ordynacji podatkowej prawa do wynagrodzenia z tytułu terminowego wpłacania podatków na rzecz budżetu państwa.
Zakończenie działalności gospodarczej jest niejednokrotnie trudniejsze niż jej rozpoczęcie, co jest wynikiem znacznego sformalizowania procedur likwidacyjnych. Im bardziej „rozwinięta” była forma przedsiębiorstwa, tym bardziej skomplikowane jest jego rozwiązanie. Likwidacja następuje zazwyczaj z przyczyn ekonomicznych - przede wszystkim w wyniku niskiej efektywności gospodarowania, lub z innych przyczyn