Menedżer projektu płaci 8,5-proc. ryczałt
W „Prawie Przedsiębiorcy” nr 22/2002 opublikowaliśmy pierwszą część odpowiedzi na najciekawsze pytania Czytelników zadane specjaliście od podatku od towarów i usług, Jerzemu Promykowi, podczas dyżuru telefonicznego, który odbył się 24 kwietnia br. Poniżej prezentujemy drugą część relacji z tego dyżuru.
Jaką stawką podatku od towarów i usług należy opodatkować świadczenie usług geodezyjnych, mierniczych i dokumentacyjnych oraz usług projektowania budowlanego, technologicznego i urbanistycznego, związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą temu budownictwu?
Jaką stawką podatkową opodatkowane są usługi projektowania budowlanego?
Jaka jest stawka podatku od towarów i usług w przypadku usług projektowych związanych z remontami i budową dróg i mostów?
1 grudnia 2017 r. Ministerstwo Finansów wydało objaśnienia dotyczące wybranych kwestii rozliczania przez partnera prywatnego VAT, PIT i CIT od transakcji realizowanych w ramach umów o partnerstwie publiczno-prywatnym. Zdaniem MF dla celów rozliczeń VAT każda usługa wykonana w ramach umowy powinna być rozliczona odrębnie w terminie powstania obowiązku podatkowego. Nie rozliczamy usług wykonanych w ramach
Wykonuję usługi projektowe. W lipcu sprzedałem i zafakturowałem sprzedaż jednego projektu. Wydruki nie zawierały jednego umówionego rysunku, o czym nie wiedziałem. Rysunek dosłałem w sierpniu. Nabywca uważa, że datą sprzedaży jest sierpień, a nie lipiec. Czy ma rację?
Ustalenie prawidłowej stawki VAT na usługi projektowe, gdy dochodzi do przeniesienia praw autorskich do projektu, sprawia podatnikom wiele problemów. Gdy usługi są świadczone przez osoby fizyczne, korzystają najczęściej z opodatkowania 8% stawką. Zdaniem części organów podatkowych stawka ta może mieć zastosowanie tylko do przeniesienia praw autorskich, do wykonania projektu już nie. Natomiast świadczenie
Z jaką stawką VAT zafakturować usługi projektowe wykonywane w Polsce przez podatnika VAT, dotyczące wytworzenia wyrobów, które są wysyłane do Rosji (eksport bezpośredni)? Kontrahent z Rosji chce oddzielnie fakturę za dostawę i oddzielnie fakturę za usługę. Dostawę - jeśli mam potwierdzenie eksportu - opodatkuję stawką 0%. Co z usługą?
W każdym przypadku należy badać, czy mamy do czynienia ze świadczeniem głównym, dominującym, wzbogaconym jedynie o świadczenia pomocnicze, czy też dostawca realizuje kilka odrębnych i niezależnych świadczeń. Usługa projektowa ma charakter samoistny i może występować niezależnie. Nie stanowi ona części usługi budowlanej - wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 19 sierpnia 2010 r., sygn
Nasza spółka zajmuje się świadczeniem usług projektowych. Jednym ze sprzedawanych produktów jest opracowany przez nas program komputerowy do samodzielnego sporządzenia kosztorysu budowy domu mieszkalnego. Nabywca tego produktu otrzymuje od nas płytę CD lub dyskietkę wraz z instrukcją użytkowania programu. W jaki sposób wycenić koszty własne sprzedaży tego produktu?