Gdzie opodatkować usługi doradztwa prawnego przez Internet
Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) może z urzędu (czyli z własnej inicjatywy) zmienić wydaną wcześniej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) interpretację indywidualną. Dzieje się tak, jeśli stwierdził jej nieprawidłowość, uwzględniając w szczególności orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego lub Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Szef KAS nie jest w tym zakresie
Możliwości, jakie daje Internet, doceniają i wykorzystują także przedsiębiorcy. Coraz większa ich liczba świadczy swoje usługi przez Internet. Dotyczy to także lekarzy, prawników czy doradców podatkowych. Dostosowuje się do tego również ustawodawca, dając podatnikom świadczącym usługi przez Internet specjalne ułatwienia w porównaniu z podatnikami, którzy wykonują usługi w sposób tradycyjny.
Krajowa Rada Doradców Podatkowych dokonała rewizji obecnie obowiązujących przepisów ustawy o doradztwie podatkowym, w efekcie czego powstał daleko idący i ambitny projekt nowelizacji tej ustawy, który w połowie czerwca został skierowany do Ministerstwa Finansów. O propozycjach zmian w doradztwie podatkowym rozmawiamy z prof. Adamem Mariańskim, przewodniczącym Krajowej Rady Doradców Podatkowych.
Trudności z interpretacją pojęcia „doradztwo” wynikają z braku takiej kategorii statystycznej w obowiązujących w statystyce zbiorach definicji. Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że doradztwo, podobnie jak wycena nieruchomości, mieści się w szerszym pojęciu „rzeczoznawstwo”. W przypadku wątpliwości stosuje się powszechnie dostępne definicje pojęcia „doradztwo” zawarte w słownikach i encyklopediach.
Wydatki na kolacje czy obiady biznesowe mogą być kosztem podatkowym. Wydatki te nie są tym samym wydatkami na reprezentację, których przepisy nie pozwalają zaliczyć do kosztów. Jednak w każdej sprawie należy indywidualnie badać, czy dane wydatki są kosztem podatkowym, czy kosztem reprezentacji - wyrok NSA w siedmioosobowym składzie z 17 czerwca 2013 r., sygn. akt II FSK 702/11.
Przepisy VAT zwalniają od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których jej wartość nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł (art. 113 ust. 1 ustawy o VAT). W przypadku podatników rozpoczynających działalność w trakcie roku podatkowego zwolnienie ma zastosowanie, jeżeli przewidywana przez nich wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej
Podmioty zagraniczne wykonujące swoje usługi poza terytorium Polski nie płacą podatku w Polsce. Jest tak, nawet gdy usługi te są świadczone na rzecz polskiego podmiotu - wyrok WSA w Warszawie z 16 lipca 2014 r., sygn. akt III SA/Wa 430/14.
W styczniu 2014 r. przegłosowano uchwałę o warunkowym podwyższeniu kapitału zakładowego spółki akcyjnej. W maju 2014 r. spółka zakupiła usługę firmy konsultingowej, dotyczącą wyceny ceny emisyjnej nowych akcji spółki. Następnie zarząd przesunął moment podjęcia decyzji o podwyższeniu kapitału na koniec 2014 r. Czy wydatek ten jest kosztem uzyskania przychodu?
Podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki poniesione w związku z ustaleniem prawa akcjonariusza do dywidendy, tj. usługi doradcze w zakresie wypłaty dywidendy, usługi świadczone przez dom maklerski, usługi kurierskie i pocztowe, a także koszty postępowań sądowych. Dywidenda nie ma żadnego wpływu na cenę towarów czy świadczonych przez spółkę usług, a tym
W celu realizacji wspólnego przedsięwzięcia mamy zamiar powołać do życia celową spółkę kapitałową. W związku z tym wraz z inną spółką podpisaliśmy memorandum oraz wstępne umowy, które wskazują na obowiązki poszczególnych spółek założycieli. Do powołania nowego podmiotu i ustalenia rentowności jego działania niezbędne będzie m.in. uzyskanie badań marketingowych, usług doradczych w zakresie finansowania