Jak opodatkować dochody pracowników wykonujących pracę zdalnie poza granicami Polski
Prezenty świąteczne lub spotkanie z okazji świąt pracodawca może sfinansować swoim pracownikom np. ze środków obrotowych lub pochodzących z zfśs. O ile sfinansowanie tego rodzaju działalności z rachunku firmowego nie wymaga spełnienia przez pracowników lub inne obdarowane osoby żadnych kryteriów, o tyle przy wykorzystaniu do tego celu środków socjalnych trzeba zachować pewną ostrożność. W tym bowiem
Organy podatkowe domagają się opodatkowania w Polsce dochodów wypłacanych obcokrajowcom przez polskie firmy. Nakazują tak, mimo że przepisy wiążą obowiązek podatkowy ze świadczeniem usług na terenie Polski. Sądy wydają jednak wyroki korzystne dla polskich firm. Na tej podstawie mają one szanse wygrać spór z organami podatkowymi w podobnych sprawach.
Nasza firma po raz pierwszy w tym roku jest płatnikiem zasiłków z ubezpieczeń społecznych. We wrześniu 2012 r. po raz pierwszy będziemy wypłacać zasiłek chorobowy zleceniobiorcy. Czy od tego zasiłku powinniśmy naliczyć podatek? Czy występują różnice w naliczaniu podatku od zasiłku w przypadku pracownika i zleceniobiorcy? W jaki sposób wykazać naliczony podatek w rocznej informacji podatkowej?
Przejazdy pracowników samochodem służbowym na trasie pomiędzy wyznaczonym miejscem parkowania (miejscem zamieszkania) a miejscem pracy (siedzibą Spółki lub innym miejscem wykonywania pracy) - które będą realizacją zadań służbowych - nie będą stanowiły nieodpłatnego świadczenia, a zatem ich wartości nie będzie można uważać za opodatkowany przychód pracowników ze stosunku pracy - takie stanowisko zajął
Podstawa prawna orzekania o dochodach ze źródeł nieujawnionych i nakładania sankcyjnego podatku w wysokości 75% takich dochodów została uznana za niekonstytucyjną. Trybunał stwierdził, że art. 20 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. jest niezgodny z Konstytucją (wyrok TK z 29 lipca 2014 r., sygn. akt P 49/13). Niestety, TK postanowił
Decydując się na czerpanie zysków z najmu, warto zawczasu zastanowić się nad wyborem najkorzystniejszej formy jego opodatkowania. Przepisy pozwalają tutaj podatnikom na pewien wybór. Wiele zależy jednak od tego, czy najem prowadzony będzie w ramach działalności gospodarczej czy też poza nią, jako tzw. najem prywatny. W kolejnym "Temacie na zamówienie" przybliżamy podatkowe aspekty najmu nieruchomości
Jak co roku, część organizacji zdecyduje się przekazać swoim pracownikom i współpracownikom świadczenia "wiosenne" - np. z okazji świąt wielkanocnych, różnych form wypoczynku, "majówek" itd. Przypomnijmy, jakie skutki podatkowe niesie przekazanie takich świadczeń.
Związki zawodowe prowadzą działalność statutową, która co do zasady może korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego. Mogą jednak wystąpić sytuacje, gdy zwolnienie nie będzie miało zastosowania. Trzeba też pamiętać o obowiązkach związku jako płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych od świadczeń dokonywanych przez związek.
Fundacja chce zorganizować konkurs plastyczny dla uczniów, dotyczący tematyki zagrożeń ekologicznych. Przewidujemy nagrody - w postaci finansowej (II i III miejsce - 500 zł brutto) i rzeczowej (I nagroda - komputer przenośny, wyróżnienia - książki). Jak trzeba będzie opodatkować te nagrody?
Organizacje pozarządowe, tak jak inne osoby prawne, osiągają dochody, które zasadniczo opodatkowane są podatkiem dochodowym od osób prawnych i które zazwyczaj podlegają zwolnieniu przedmiotowemu z tego podatku. W praktyce występują też sytuacje, gdy przychód w ogóle nie powstanie.
Od 16 października 2010 r. zwolnione z podatku dochodowego będą dochody klubów sportowych, przeznaczone na szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży, niezależnie od tego, czy wydatki sfinansowane z tych dochodów były zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Takie zmiany wprowadza ustawa z 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz.U. Nr 127, poz. 857).
Jak skonstruowane są umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i jakie kategorie dochodów są objęte tymi umowami? Na czym polega metoda wyłączenia bądź metoda zaliczenia? Jakie są wewnętrzne środki eliminacji podwójnego opodatkowania?