Nowe podatki muszą trafiać na mikrorachunek
Od 1 stycznia 2024 r. powiększa się katalog należności, które mogą być opłacane za pomocą mikrorachunku podatkowego. Ponadto nowe rozporządzenie w sprawie mikrorachunku podatkowego dostosowuje niektóre pozycje wykazu do obowiązujących przepisów oraz wprowadza zmiany porządkujące.
kalendarium wydarzeń od 30 grudnia 2022 r. do 24 stycznia 2023 r. Minister Finansów wydał rozporządzenie przedłużające do końca 2024 r. zaniechanie poboru podatku od części dochodów związanych z kredytem mieszkaniowym. Celem MF jest wsparcie kredytobiorców i kredytodawców w ramach programu zawierania ugód dotyczących „kredytów frankowych”.
MF określił wykaz podatków i innych należności, których wpłata powinna być realizowana przy użyciu tzw. mikrorachunku podatkowego.
Kalendarium wydarzeń od 1 listopada do 5 grudnia 2022 r. 2 grudnia 2022 r. zostało opublikowane rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych. Wynika z niego, że w 2023 r. zostanie m.in. utrzymana stawka 0% na żywność oraz darowizny na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych na terytorium
Przygotowane na podstawie informacji opublikowanych w okresie od 1 sierpnia do 2 września 2022 r. 3 sierpnia 2022 r. został opublikowany projekt zmiany przepisów dotyczących należności z tytułu podróży służbowych. Ma się zmienić nie tylko wysokość diet w podróżach krajowych, ale też wysokość diet i limity za nocleg w podróżach zagranicznych. Projekt zakłada podwyżkę diety z tytułu podróży służbowej
Minister Finansów określi, jakiego rodzaju wpłaty powinny być dokonywane na mikrorachunek podatkowy. Dotychczas przepisy wskazywały na rodzaje podatku, które powinny być uiszczane na mikrorachunek - bez szczegółowego określania tytułów wpłat. Zmieni się to z momentem publikacji projektowanego rozporządzenia.
Wszystkie wpłaty dotyczące podatków, opłat i niepodatkowych należności budżetowych mogą być dokonywane na mikrorachunek podatkowy, pod warunkiem że są ku temu możliwości techniczne i organizacyjne. Minister Finansów ma określić w rozporządzeniu, jakiego rodzaju wpłaty powinny być dokonywane na mikrorachunek. Ustawodawca zapewnił przy tym, że błędna wpłata zostanie przeksięgowana przez urząd skarbowy
Zasady dokonywania wpłat na mikrorachunek nie są do końca jasne. Świadczą o tym pytania podatników o zasady dokonywania na niego wpłat. W związku z licznymi pytaniami Ministerstwo Finansów przygotowało pakiet odpowiedzi jak w praktyce dokonywać wpłat na mikrorachunek podatkowy. Część z nich stanowi odpowiedź na pytania redakcji „MONITORA księgowego”.
Od 1 stycznia 2020 r. każdy podatnik posiada swój własny indywidualny rachunek podatkowy (mikrorachunek). Biura rachunkowe muszą pamiętać, by wprowadzić numery mikrorachunków swoich klientów do używanych przez siebie systemów księgowych, tak, by od 1 stycznia 2020 r. każdą płatność z tytułu PIT CIT i VAT wykonywać na indywidualny rachunek podatkowy podatnika (klienta biura rachunkowego). Należy również
Od 1 stycznia 2020 r. PIT, CIT i VAT trzeba będzie płacić do urzędu skarbowego wyłącznie za pomocą indywidualnego rachunku podatkowego (mikrorachunku podatkowego). Swój numer mikrorachunku można sprawdzić już teraz w generatorze dostępnym na stronie podatki.gov.pl lub w dowolnym urzędzie skarbowym. Wystarczy podać swój numer PESEL lub NIP.