Zakup w Czechach dokonany przez szkołę powiatową a rozliczenia VAT
PROBLEM Otrzymano fakturę z Czech. Podatek VAT na tej fakturze wynosi 0%. Na fakturze jest napisane "nie jestem płatnikiem VAT". Nie ma zapisu "reverse charge". Osoba ta mieszka w Czechach i pomaga w kontaktach z odbiorcami towarów w Czechach. Jak zaksięgować tę fakturę, czy tez z podatkiem 0%? Czy jest to import usług? Gdzie naliczyć VAT?
PROBLEM Dyrektor oddziału czeskiego przedsiębiorcy w Polsce jest członkiem zarządu jednostki macierzystej w Czechach. Jest obywatelem polskim, który nie uzyskuje na terenie Polski żadnych dochodów i dla celów podatkowych jest rezydentem czeskim. Oddział chciałby udostępnić Dyrektorowi karty, na które Oddział przelewałby co miesiąc określone kwoty. Dyrektor środki zgormadzone na kartach miałby do swojej
Optymalizacja podatkowa w Czechach na jednoosobową spółkę prawa handlowego to model stosowany przez polskich przedsiębiorców od lat. O zaletach prowadzenia działalności w Czechach słyszał prawie każdy. Jest mniej obostrzeń w kwestiach odliczania podatku VAT oraz nie ma akcyzy na samochody sprowadzane z UE. Co więcej, podmioty generujące dochód do około 16 5000 PLN rocznie są zwolnione z VAT.
Zmiany zakresu przedmiotowego umowy, nowa koncepcja zakładu usługowego, zmiana stawek podatku u źródła, nowa definicja "należności licencyjnych" - takie m.in. zmiany zostały wprowadzone do nowej polsko-czeskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jest to kolejna ważna zmiana umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Niedawno zmieniły się także umowy z Maltą i wyspą Man (zobacz Mk nr 3/2012).
W 2005 r. przez 4 miesiące byłem zatrudniony przez polskiego pracodawcę, ale pracę wykonywałem w Czechach. Oprócz tego w Polsce uzyskałem dochody z pensji. Otrzymałem od pracodawcy informację do ustalenia stopy procentowej, mającej zastosowanie do dochodów osiągniętych w Polsce. Na tej informacji są wykazane: przychód, składki ZUS i zdrowotne oraz adnotacja „nie odliczono 30 diet i kosztów uzyskania