Poradnia z klasyfikacji budżetowej
PROBLEM Osoba fizyczna nie prowadzi działalności gospodarczej ani rolniczej. Mieszka na terenach miejskich i ma zamiar kupić grunt rolny powyżej 1 ha. W przyszłości chciała ten grunt wynająć innej osobie, tak by mogła z tego pobierać pożytki. Jakie konsekwencje podatkowe będzie miało takie wydzierżawienie gruntu rolnego, a jakie dla osoby wydzierżawiającej? Co i gdzie zgłosić w takim przypadku? Ani
Wydzierżawienie firmy przez dotychczasowego pracodawcę powoduje, że nowy pracodawca staje się z mocy prawa stroną stosunków pracy. Nie oznacza to jednak automatycznej zmiany treści podpisanych przez pracowników umów o pracę.
Spółka z o.o. wydzierżawiła grunty orne rolnikowi rozliczającemu się z VAT na zasadach ogólnych. W umowie dzierżawy strony ustaliły wysokość czynszu za 1 ha oraz to, że czynsz będzie płatny przelewem na rachunek spółki. Czy na czynsz spółka powinna wystawić fakturę VAT? Jeżeli tak, to z jaką stawką?
Zgodnie z art. 659 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Stronami umowy najmu są zatem wynajmujący i najemca. Przedmiotem najmu mogą być rzeczy ruchome (poza rzeczami zużywalnymi
Umowa dzierżawy uregulowana jest w kodeksie cywilnym i zgodnie z art. 693 polega na tym, że wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz.