Rejestrowanie pojazdów – nowe kary i opłaty dla spóźnialskich
Czasowa rejestracja dla celów wywozu uniemożliwia uzyskanie zwrotu akcyzy samochodowej przy sprzedaży samochodów osobowych za granicę. O zwrot może się starać sprzedawca, gdy sam wywiezie samochód na lawecie, nie wydając go w kraju kupującemu. Zwrot jest też możliwy, gdy nabywca zagraniczny samodzielnie odbiera samochód w salonie oraz ma zagraniczne, czasowe tablice rejestracyjne i jego ubezpieczenie
W ostatnim czasie dużo kontrowersji wzbudziła kwestia odliczania podatku naliczonego od zakupu samochodów osobowych przerobionych następnie na ciężarowe. Mając na uwadze rozbieżności w interpretacji obowiązujących w tym zakresie przepisów, Minister Finansów w piśmie z 29 stycznia 2002 r. dokonał urzędowej interpretacji tych przepisów.
Sprzedaż za granicę auta czasowo zarejestrowanego w Polsce nie pozwala podatnikowi na odzyskanie akcyzy. Dokonanie jakiejkolwiek rejestracji samochodu - również czasowej - wyklucza możliwość zwrotu zapłaconej akcyzy. To niekorzystne dla podatników z branży samochodowej stanowisko przedstawił Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 5 stycznia 2018 r. (sygn. 0111-KDIB3-3.4013.243.2017.1.JS).