Jak ująć w księgach rachunkowych nienotyfikowane na dzień bilansowy odsetki od kredytu
Jak firma powinna przygotować się do rozmów z bankowcami, aby rozpatrzyli pozytywnie wniosek kredytowy? Jak przekonać bank, że warto firmie zaufać i udzielić jej kredytu?
Czy istnieje alternatywa dla kredytu bankowego? Czy firmy niemające zdolności kredytowej mają możliwość bieżącego zasilania w środki?
Spółdzielnia mieszkaniowa z powodu okresowych trudności finansowych zaciągnęła w banku kredyt. Jednocześnie spółdzielnia wynajęła wolne lokale użytkowe na prowadzenie działalności gospodarczej. Czy zobowiązania wobec banku (kredyt i odsetki) spółdzielnia może przenieść na najemców, obciążając ich zwiększonym czynszem, zwolnionym w tej części jako usługa finansowa z podatku VAT?
Czy o zwrot różnicy VAT bezpośrednio na rzecz kredytodawcy może wystąpić każdy podatnik? Czy skorzystanie z niego jest możliwe w przypadku zarówno kredytu, jak i pożyczki na działalność gospodarczą? Czy zwrot może być dokonany tylko na rachunek polskiego banku czy również na rachunek zagranicznego banku?
Przejściowe problemy finansowe jednostek lub brak środków finansowych w danym momencie często skłaniają jednostki do zaciągnięcia kredytu obrotowego. Taki kredyt jest udzielany przez bank na bieżące potrzeby i na krótki okres.
W 10 numerze BR przedstawiliśmy problematykę spłaty kredytu przez gwaranta od strony kredytobiorcy, który korzystał z tej formy zabezpieczenia spłaty kredytu. W bieżącym wydaniu uzupełniamy temat, omawiając zagadnienie gwarancji spłaty i rachunkowego ujęcia przez podmiot udzielający gwarancji.
Jedną z form prawnych zabezpieczenia kredytu bankowego, dosyć często stosowaną, jest instytucja określana jako „zastaw”. Ogólne zasady funkcjonowania zastawu określają przepisy ustawy - Kodeks cywilny.
Czy dopuszczalne jest dokonanie przez podatnika podatku VAT cesji uprawnienia do zwrotu różnicy podatku VAT na rzecz banku udzielającego mu kredytu?