Wkład przekazany na kapitał zapasowy SKA jest bez PCC
Środki wypłacone przez spółkę osobową wspólnikowi z tytułu zmniejszenia wkładu w spółce nie stanowią przychodu podatkowego po stronie tego wspólnika - wyrok NSA z 5 lipca 2019 r., sygn. akt II FSK 2956/17.
Czy podlega opodatkowaniu VAT nieodpłatne użytkowanie lokalu, który został wniesiony w formie wkładu przez jednego ze wspólników (podatnika czynnego VAT prowadzącego jednocześnie indywidualną działalność gospodarczą) do spółki cywilnej?
Czy nieodpłatne świadczenie wspólnika na rzecz spółki powoduje powstanie przychodu także u samego świadczeniodawcy, czy tylko u pozostałych wspólników? Jakie są skutki nieodpłatnego udostępnienia nieruchomości w spółce rodzinnej?
Prowadzimy małą firmę doradczą w formie spółki jawnej, ale ostatnio myślimy o znacznym rozszerzeniu naszej działalności, co wymaga dużego kapitału. Znaleźliśmy osobę mogącą zapewnić nam finansowanie, ale wahamy się co do formy, w jakiej miałoby się to odbyć. Potencjalny inwestor boi się odpowiedzialności za nasze zobowiązania, my - utraty kontroli nad sprawami spółki. Rozważamy możliwość zawiązania
Wkłady do spółki cywilnej w 1998 r. wyniosły 80 000 zł; spółka cywilna warta już według bilansu otwarcia 1 000 000 zł została przekształcona z początkiem 2004 r. przymusowo w spółkę jawną. Jaka (i dlaczego) wartość jest wkładem wspólników do spółki: 80 000 zł czy 1 milion zł?
W numerze 38 „SFK” z ubiegłego roku przeczytałam: „... W razie wnoszenia do spółki rzeczy lub praw majątkowych stosuje się natomiast art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem za przychód z kapitałów pieniężnych uznaje się nominalną wartość udziałów w spółce, objętych w zamian za wkład niepieniężny. Odpowiednio kosztem uzyskania przychodów wspólnika