Jak ująć w księgach rachunkowych ulepszenie nieruchomości inwestycyjnej wycenianej według ceny rynkowej
Podatnik jest w sporze sądowym z organem podatkowym o wysokość podatku od nieruchomości. Czy prawidłowo sąd zażądał uzupełnienia skargi na niekorzystną decyzję organu podatkowego o wartość przedmiotu sporu?
Podatek od nieruchomości jest kwalifikowany przez sądy jako podatek związany z posiadaniem majątku. Dla gruntów i budynków podstawą obliczenia podatku jest jednak powierzchnia. Natomiast w przypadku budowli wysokość podatku wiąże się z ich wartością.
Nabywca działki zapłaci wyższy podatek od czynności cywilnoprawnych, jeśli jej wartość rynkowa wzrośnie po dniu zawarcia umowy przedwstępnej. Jest tak, nawet jeśli wzrost wartości działki jest efektem działań podjętych przez samego nabywcę. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji, której fragment przytaczamy.
Zakupiłem korzystnie nieruchomość obciążoną hipoteką. Cena uwzględniała obciążenie hipoteką nieruchomości i od niej zapłaciliśmy podatek od czynności cywilnoprawnych. Urząd skarbowy zarzuca mi zaniżenie podstawy opodatkowania i wezwał do jej zmiany. Czy organ podatkowy ma prawo do takiego wezwania?
Jakie są nowe zasady ustalania wartości początkowej aportu do spółki kapitałowej? Jakie wiążą się z tym zagrożenia?