Czy zastępcze wykonanie usługi budowlanej podlega odwrotnemu obciążeniu
Od 1 lipca 2015 r. wykonawca, składając ofertę, powinien poinformować zamawiającego, czy wybór oferty będzie prowadzić do powstania u zamawiającego obowiązku podatkowego w VAT. W przypadku już zawartych umów zamawiający będzie mógł żądać od wykonawców informacji o odwrotnym obciążeniu i będzie mógł obniżać kwoty wynagrodzenia o VAT.
Przedstawiamy treść objaśnień MF z 3 lipca 2017 r. zawierających zbiór odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w zakresie odwróconego obciążenia podatkiem VAT transakcji dotyczących świadczenia usług budowlanych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Ordynacji podatkowej zastosowanie się do objaśnień MF nie może podatnikowi szkodzić.
Podatnik A (niezarejestrowany jako czynny podatnik VAT) kupił stal. Sprzedawca wystawił fakturę ze stawką "NP" (odwrotne obciążenie). Podatnik A wykonał usługę budowlaną dla podatnika B (również niezarejestrowanego jako czynny podatnik VAT). Kto powinien rozliczyć VAT z tytułu dostawy stali? Na jakim dokumencie?
Jeśli towar przechowuje sprzedawca, a nabywca nie może nim swobodnie dysponować, to w chwili zawarcia umowy nie dochodzi do dostawy towarów. Tak wynika z orzeczenia WSA w Łodzi z 15 października 2014 r. (sygn. akt I SA/Łd 685/14), którego fragment przedstawiamy poniżej.
Firma będąca podatnikiem VAT czynnym zajmuje się sprzedażą stali. Dokonuje dostawy m.in. wyrobów, które powinny być rozliczone przez nabywcę (prętów ciągnionych na zimno - PKWiU 24.31.20.0, oraz wyrobów płaskich walcowanych na zimno - PKWiU 24.32.10.0). Przy ich nabyciu przysługiwało jej prawo do odliczenia VAT. Jednocześnie na zlecenie kupującego prowadzącego działalność gospodarczą wykonuje dodatkowe