Podstawa obliczenia odsetek od zaległego wynagrodzenia
Od 1 stycznia 2016 r. obowiązuje nowa stopa odsetek przysługujących pracownikowi w razie nieterminowego wypłacenia wynagrodzenia przez pracodawcę. Odsetki ustawowe za opóźnienie wynoszą 7% w stosunku rocznym.
Otrzymaliśmy wyrok, w którym sąd pracy zasądził od nas na rzecz byłego pracownika wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych w 2010 r. Czy od takiego wynagrodzenia powinniśmy potrącić składki ZUS oraz zaliczkę na podatek dochodowy? Czy w podstawie do oskładkowania i opodatkowania należy uwzględnić tylko należność główną, czy również kwotę odsetek?
Czy przy obliczaniu miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy byłego pracownika należy zastosować koszty uzyskania przychodów ze stosunku pracy i kwotę zmniejszającą podatek? Stosunek pracy ustał 31 marca 2012 r. Zgodnie z obowiązującymi w stowarzyszeniu terminami wypłaty wynagrodzenia, pensję za marzec były pracownik otrzyma 10 kwietnia 2012 r. W okresie od ustania stosunku pracy do dnia wypłaty wynagrodzenia
W listopadzie br. wypłaciliśmy pracownikowi zaległe wynagrodzenie wraz z odsetkami za sierpień i wrzesień br. Czy w tej sytuacji przychodem pracownika będą również odsetki za opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia?
Niewypłacanie pracownikom wynagrodzenia z winy organizacji stanowi naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy. Nieco trudniej dokonać analizy zaległych wynagrodzeń, w przypadku gdy pracodawca nie ma na nie środków finansowych. Niezależnie od przyczyny, zaległe wynagrodzenia pracownicze obciążone są odsetkami i stanowią przedmiot roszczeń pracowniczych.