Czy pracodawca może zgodzić się na okazjonalną pracę zdalną ponad limit 24 dni
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że osoba prowadząca działalność gospodarczą związaną ze sporządzaniem świadectw charakterystyki energetycznej może skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o podatku od towarów i usług pod warunkiem spełnienia określonych wymogów.
Od 1 lipca 2021 r. dotychczasowa sprzedaż wysyłkowa została zastąpiona wewnątrzwspólnotową sprzedażą towarów na odległość (WSTO). Nie jest to jedynie zmiana nazwy. Wprowadzając tę zmianę, określono m.in. nowe zasady ustalania limitu, poniżej którego polski podatnik może rozliczyć VAT w Polsce. Nowe regulacje są bardzo niekorzystne. Szybciej stracimy prawo do rozliczeń w kraju. Dlatego należy sprawdzić
Od 1 stycznia 2021 r. ma wzrosnąć limit przychodów uprawniający do korzystania z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Dzięki temu większa liczba podatników będzie mogła korzystać z opodatkowania w tej formie. Ryczałt ewidencjonowany ma być również dostępny dla nowych grup zawodowych, takich jak m.in. księgowi i doradcy podatkowi.
21 listopada 2018 r. miną 33 miesiące od wejścia w życie przepisów wprowadzających limity dla umów o pracę na czas określony. Oznacza to, że po tym terminie niektóre z takich umów mogą z mocy prawa przekształcić się w umowy na czas nieokreślony.
Małżonkowie (osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej) są właścicielami kilku mieszkań. Czy obowiązujący od początku 2018 r. limit 100 000 zł uprawniający do korzystania ze stawki ryczałtu w wysokości 8,5% dotyczy łącznego przychodu uzyskanego z tego tytułu przez oboje małżonków?
Od 1 czerwca 2017 r. obowiązują zmiany w zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Poniżej prezentujemy wykaz najważniejszych zmian, jakie zostały wprowadzone dla agencji pracy tymczasowej i pracodawców użytkowników.
Obowiązek przedłużania do dnia porodu umowy tymczasowej zawartej z pracownicą w ciąży oraz nowe zasady naliczania wynagrodzenia i ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy – to najważniejsze zmiany, które weszły w życie 1 czerwca 2017 r. w zakresie zatrudniania pracowników tymczasowych.
Jeżeli pracownik jest niezdolny do pracy z powodu choroby na przełomie roku, pracodawcy często mają problem z ustaleniem, jakie świadczenie chorobowe należy wypłacić - wynagrodzenie chorobowe czy zasiłek.
Na początku roku należy zweryfikować wysokość stawek i wskaźników. Od nich zależy bowiem prawidłowe naliczenie świadczeń czy składek. To płatnik ponosi odpowiedzialność za ewentualne pomyłki przy wypłacie czy w rozliczeniach.
1 stycznia 2011 r. zmianie uległy przepisy dotyczące wysokości zasiłku chorobowego za okres pobytu w szpitalu od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy pracownika, który ukończył 50 lat. Miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, a nie jak dotychczas 70%.