Jak rozliczyć wakacje składkowe w dokumentach ubezpieczeniowych
Od 1 września 2016 r. zatrudniliśmy pracownika, który wynagradzany jest w stałej miesięcznej kwocie 2850 zł. W okresie od 26 do 30 września pracownik zachorował i wypłaciliśmy mu wynagrodzenie chorobowe w kwocie 327,90 zł. Po wypłaceniu wrześniowego wynagrodzenia kadrowa zorientowała się, że pracownik był w okresie wyczekiwania, gdyż od ostatniego ubezpieczenia chorobowego minęło 6 miesięcy. Bezpośrednio
Wysłałam do ZUS błędny dokument wyrejestrowujący z ubezpieczeń zleceniobiorcę. Jako datę wyrejestrowania wpisałam 30 maja 2015 r. zamiast 30 maja 2016 r. Jak w tej sytuacji powinnam naprawić błąd? Czy należy złożyć korektę dokumentu ZUS ZWUA, czy skorygować błąd poprzez ponowne zarejestrowanie zleceniobiorcy na druku ZUS ZUA i wyrejestrowanie go z prawidłową datą - pyta Czytelniczka z Iławy.
Na przełomie roku pracodawcy mają więcej obowiązków w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Ustalenie wymiarów czasu pracy na 2013 r., zmiana umów o pracę w związku ze zmianą minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia 2013 r., złożenie w ZUS informacji ZUS IWA - to tylko część zadań, jakie będą mieli pracodawcy w najbliższym czasie.
O świadczenie rehabilitacyjne może ubiegać się ubezpieczony, który po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, natomiast dalsze leczenie lub rehabilitacja zwiększają szanse na odzyskanie przez niego zdolności do pracy. Jednak nie każdej osobie przysługuje prawo do otrzymania świadczenia rehabilitacyjnego. Może się bowiem okazać, że istnieją okoliczności wyłączające
Od 9 maja 2012 r. obowiązują nowe zasady dokumentowania prawa do zasiłków macierzyńskich. Wprowadzony został również nowy wzór zaświadczenia płatnika składek prowadzącego pozarolniczą działalność, który ubiega się o wypłatę zasiłków.
Płatnikom składek, którzy za trzy ostatnie kolejne lata kalendarzowe przesłali do ZUS "Informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe" - ZUS IWA, ZUS ustali stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe na kolejny okres składkowy. Pozostali płatnicy składek samodzielnie ustalają wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe.
Nasza firma ma ostatnio przejściowe trudności finansowe. W związku z tym wypłacamy pracownikom i zleceniobiorcom tylko część należnego im wynagrodzenia bądź nie wypłacamy go w ogóle. Od jakiej kwoty powinniśmy naliczyć składki ZUS? W jaki sposób należy sporządzić dokumenty rozliczeniowe do ZUS?
Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę 25 stycznia 2011 r. Wyrejestrowaliśmy go z ubezpieczeń z datą 26 stycznia 2011 r. Wynagrodzenie za styczeń otrzymał 25 stycznia, ale 4 lutego 2011 r. wypłaciliśmy mu premię kwartalną za pracę w I kwartale br. Z jakim kodem tytułu ubezpieczenia należy rozliczyć za niego składki za luty?
Zaczął się okres wzmożonych absencji chorobowych. W praktyce pracownicy często dostarczają zwolnienia z opóźnieniem, przez co przesuwa się termin wypłaty świadczeń. Powstaje wówczas nadpłata wynagrodzenia i składek. Choroba pracownika może ponadto powodować konieczność obniżenia składki na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości zaliczki na podatek. Te i inne okoliczności są częstym powodem problemów
Pracownik miał wypadek drogowy, gdy jechał służbowym samochodem. Wracał wówczas ze spotkania z klientem już po godzinach pracy, ale do siedziby firmy. W wyniku wypadku przebywał na zwolnieniu lekarskim przez cały sierpień. Analiza okoliczności i oględziny miejsca wypadku zajęły tyle czasu, że zanim został sporządzony protokół powypadkowy uznający zdarzenie za wypadek przy pracy, wypłaciliśmy pracownikowi