Fakturowanie usług transportowych
W praktyce gospodarczej pracodawcy często zapewniają swoim pracownikom dowóz do miejsca pracy bądź to poprzez wynajęcie firmy transportowej, bądź to przy użyciu własnej bazy transportowej. W sytuacjach takich pojawiają się jednak wątpliwości związane ze skutkami podatkowymi w VAT tego rodzaju działań pracodawcy.
Jesteśmy firmą transportowo-spedycyjną i w przypadku eksportu wystawiamy faktury ze stawką VAT 0 proc. Co zrobić w przypadku postoju pod załadunkiem (kiedy dalej wykonywana będzie usługa eksportowa)? Jaką stawkę VAT zastosować w przypadku kosztów postoju? Czy w tej sytuacji w ogóle należy wystawić fakturę VAT czy też lepiej notę księgową bądź obciążeniową?
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej firma zakupuje usługi transportowe u kontrahenta zagranicznego. Przedstawiciele niemieckiej firmy świadczącej te usługi przyjeżdżają do Polski, zabierają wyprodukowany towar i transportują go do Niemiec. Cały wywożony towar, jako eksport towarów, jest opodatkowany stawką VAT w wysokości 0%. Za wykonane usługi niemiecka firma wystawia rachunek z terminem