Udostępnienie lokalu, aparatury i sprzętu przez zakład opieki zdrowotnej
Jak prawidłowo powinna wyglądać ewidencja w księgach rachunkowych samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej (SP ZOZ) środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), przeznaczonych na termomodernizację?
Podatnik świadczy usługi na rzecz zakładu opieki zdrowotnej masaż leczniczy oraz usługi rehabilitacyjne. Usługi paramedyczne są wyłączone ze zwolnienia usług zdrowotnych z VAT, zatem są opodatkowane VAT. Jeśli usługi te są świadczone na rzecz zakładów opieki zdrowotnej na zlecenie lekarzy, to czy korzystają one ze zwolnienia od VAT, zaś w pozostałych przypadkach są opodatkowane? Co należy rozumieć
Wątpliwości może budzić fakt, z jakim podmiotem pracownik i kierownik zakładu, występujący jako pracodawca, zawierałby umowę o pracę na pełnienie dyżurów medycznych.
Jestem dyrektorem publicznego zakładu opieki zdrowotnej. Czy po ostatniej nowelizacji kodeksu pracy mogę zawrzeć kontrakt albo podpisać umowę z lekarzem, który prowadzi działalność na własny rachunek, nazywaną w przepisach ubezpieczeniowych pozarolniczą działalnością gospodarczą? - Jan Z. z K.
Reforma systemu opieki zdrowotnej przeprowadzona w Polsce w 1999 r. zmieniła znacząco sposób finansowania usług medycznych świadczonych przez zakłady opieki zdrowotnej. Usługi te w głównej mierze są dziś finansowane przez kasy chorych, będące dysponentami środków publicznych. Kolejnym rezultatem zmiany organizacji systemu opieki zdrowotnej w Polsce było przekształcenie szpitali, przychodni itp., działających