Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • comment
      Artykuł
      nieaktualny

      Zatrudnienie obywatela Ukrainy po 24 lutego 2022 r.

      Zatrudnienie obywatela Ukrainy po 24 lutego 2022 r. - jak zrobić to szybko i legalnie? 24 lutego to początek wojny na Ukrainie. Zapoczątkował masowy napływ obywateli Ukrainy do Polski. Polacy, na wiele różnych sposobów, pomagają wschodnim sąsiadom odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Pracodawcy, wychodząc naprzeciw potrzebom Ukraińców, zapewne zastanawiają się, w jaki sposób szybko i legalnie mogą

    • comment
      Artykuł

      Urlop wychowawczy – wniosek 2019

      Jak napisać wniosek o urlop wychowawczy w 2019 r.? Kiedy złożyć dokument, aby rozpocząć korzystanie z urlopu wychowawczego zgodnie z terminem wskazanym we wniosku?

    • comment
      Artykuł

      Jak napisać wniosek o urlop wypoczynkowy?

      Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę. Jak napisać wniosek o urlop wypoczynkowy?

    • comment
      Artykuł

      Urlop bezpłatny 2019 – wzór wniosku

      Urlop bezpłatny uregulowany w Kodeksie pracy nie ulegnie zmianie w 2019 r. Na jakich zasadach pracodawca udziela urlopu? Czy w okresie urlopu bezpłatnego odprowadza się składki na ZUS? Jaka jest podstawa prawna dająca prawo do skorzystania z bezpłatnego zwolnienia z pracy? Sprawdź wzór wniosku o urlop bezpłatny.

    • comment
      Artykuł

      Umowy zlecenia – jak je prawidłowo tworzyć i rozliczać

      Treść umowy zlecenia powinna zawierać zapisy dotyczące wysokości wynagrodzenia dla zleceniobiorcy, z uwzględnieniem minimalnej stawki godzinowej, oraz ustalenia co do sposobu potwierdzania przepracowanych przez niego godzin. Ponadto warto wprowadzić do umowy ograniczenia dotyczące liczby godzin realizacji czynności będących jej przedmiotem. Ponieważ umowa zlecenia stanowi tytuł do ubezpieczeń, konieczne

    • comment
      Artykuł

      Jak prawidłowo tworzyć przepisy zakładowe

      Pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 pracowników powinni posiadać regulamin pracy i regulamin wynagradzania. Regulaminy te powinni tworzyć również pracodawcy zatrudniający od 20 do 49 pracowników, jeżeli zażądały tego działające w firmie związki zawodowe. Pracodawcy muszą też posiadać inne przepisy zakładowe, np. regulamin zfśs czy obwieszczenie o systemach czasu pracy. W przypadku sprzeczności

    • comment
      Artykuł

      Jak prawidłowo wypełnić świadectwo pracy po zmianach od 1 stycznia 2017 r.

      Od 1 stycznia 2017 r. w świadectwie pracy są odrębne rubryki, w których trzeba podać informację o wykorzystanym urlopie ojcowskim i urlopie rodzicielskim. Ponadto należy wskazać dane o okresie, w którym pracownik korzystał z ochrony stosunku pracy, jeżeli obniżył wymiar etatu w czasie, kiedy był uprawniony do urlopu wychowawczego. To najważniejsze zmiany, jakie dotyczą wypełniania świadectwa pracy.

    • comment
      Artykuł

      8 błędów przy sporządzaniu umowy o pracę - sprawdź, czy ich nie popełniasz

      Niektóre błędy popełniane przy zawieraniu umowy o pracę mogą spowodować, że umowa na czas określony zostanie uznana za umowę bezterminową. Będzie tak w przypadku, gdy pracodawca ustali w niej długi termin jej trwania, np. przekraczający 5 czy 6 lat. Natomiast podanie w umowie o zastępstwo daty końcowej może doprowadzić do jej przekształcenia w umowę na czas określony.

    • comment
      Porada

      Nowy wzór deklaracji DRA-1

      Od 23 kwietnia 2011 r. obowiązuje nowy wzór zbiorczej deklaracji miesięcznej dotyczącej opłaty ponoszonej przez podmioty świadczące usługę będącą reklamą napojów alkoholowych (DRA-1). Zmiana wzoru nie wpłynie na sposób rozliczania opłaty czy zakres danych wpisywanych do deklaracji przez przedsiębiorcę.

    • comment
      Artykuł

      Umowy cywilnoprawne - zasady współpracy i prawidłowe rozliczanie

      Strony stosunku cywilnoprawnego mogą dowolnie kształtować postanowienia umowy, zachowując jedynie dwa ograniczenia: treść umowy cywilnoprawnej nie może naruszać porządku prawnego (czyli obowiązujących przepisów) oraz zasad współżycia społecznego. Zawierając umowę cywilnoprawną należy zwracać szczególną uwagę, aby nie narazić się na zarzut obchodzenia prawa pracy, polegającego na zastępowaniu umów o

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00