108 rad, jak uniknąć błędów w sp. z o.o i P.S.A.
Spółka z o.o. otrzymała od swojego udziałowca będącego osobą fizyczną pożyczkę. Czy pożyczka taka musi być oprocentowana? Czy kwota pożyczki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych? Czy w umowie pożyczki powinien znaleźć się zapis, na co będzie ona przeznaczona? Jak ująć w księgach rachunkowych i wykazać w bilansie jej zaciągnięcie i spłatę wraz z odsetkami?
W spółce z o.o. jest dwóch udziałowców, jeden z nich został powołany na prezesa zarządu, natomiast na członka zarządu została powołana żona drugiego udziałowca. Pomiędzy drugim udziałowcem a jego żoną jest wspólnota majątkowa. Żona udziałowca pełni funkcję członka zarządu nieodpłatnie, czy w tym przypadku dla spółki powstanie świadczenie o charakterze nieodpłatnym, czy spółka będzie musiała zapłacić
Wspólnik spółki z o.o. świadczący określone usługi na podstawie umowy spółki, w ramach zobowiązania do powtarzających się świadczeń niepieniężnych na podstawie art. 176 Kodeksu spółek handlowych, nie podlega z tego tytułu ubezpieczeniom w ZUS. Od wynagrodzenia za taką aktywność zawodową nie są naliczane składki na ubezpieczenia społeczne ani ubezpieczenie zdrowotne.
W spółce z o.o. jest trzyosobowy zarząd. Prezes zwrócił się do rady nadzorczej o zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Okazało się, że umowa została zawarta z naruszeniem przepisów o reprezentacji. Czy to oznacza, że prezes nie był pracownikiem i nie podlegał ubezpieczeniom społecznym?
Po tym jak rząd zapowiedział w ramach Polskiego Ładu zmianę sposobu naliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, w mediach społecznościowych i na forach dyskusyjnych rozgorzała dyskusja dotycząca opłacalności prowadzenia działalności w tej formie. Pojawiły się głosy, że po wprowadzeniu 9-proc. składki naliczanej od dochodu - przy równoczesnej
Udziałowiec spółki z o.o. udzielił jej pożyczki na czas epidemii. Spółka nie ma szans na spłatę tego zobowiązania. Udziałowiec rozważa możliwość umorzenia części tego długu. Jakie będą podatkowe konsekwencje tego działania?
Czynność prawna dokonana między wspólnikiem będącym jedynym członkiem zarządu a reprezentowaną przez niego jednoosobową spółką z o.o. wymaga formy aktu notarialnego. Skutkiem jej niezachowania jest bezwzględna nieważność dokonanej czynności prawnej. Dotyczy to wszelkiego rodzaju umów zawieranych z członkiem zarządu, w tym umowy o pracę (wyrok Sądu Najwyższego z 18 grudnia 2019 r., I PK 204/18).