Gdzie praca, tam PIT od wynagrodzenia
Jako szkoła języków obcych chcemy współpracować z osobami fizycznymi, które są obywatelami państw trzecich tj. Irlandia i Wielka Brytania i tam posiadają rezydencję podatkową. Czy jeśli nawiązujemy współpracę z takimi osobami na podstawie umowy zlecenia zobowiązani jesteśmy do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego?
PROBLEM Przedmiotem umowy o dzieło podpisanej z greckim rezydentem podatkowym jest nagranie lektorskie do filmu. Czy taka umowa oznacza, że zlecający dzieło (firma w Polsce) nie musi obliczać i pobierać podatku (na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania), a obowiązek ten ciąży na wykonawcy dzieła? Jeżeli tak, to w jaki sposób powinien być wystawiony rachunek do takiej umowy o dzieło? Czy
Rozliczanie dochodów z pracy najemnej wykonywanej za granicą może odbywać się na kilka sposobów w zależności od sytuacji, w jakich świadczona jest praca. Polski rezydent podatkowy wykonujący pracę najemną za granicą ma obowiązek złożenia deklaracji PIT-36, na której rozliczy wszystkie osiągnięte dochody, oraz ewentualnych załączników PIT-ZG, odrębnych dla każdego państwa, w którym osiągnięte były te
Główną zaletą spółki założonej w Delaware jest to, że nie płaci ona podatku dochodowego, podatku VAT oraz składek na ubezpieczenie społeczne. Dochody osiągane z tytułu działalności spółki nie podlegają opodatkowaniu w Polsce. Brak też wymogów w zakresie minimalnego kapitału, a prowadzenie księgowości nie jest obowiązkowe. Równie atrakcyjnym podatkowo dla utworzenia spółki jest stan Wyoming.
Przed oddelegowaniem pracownika do Niemiec warto dowiedzieć się, jakie będą tego konsekwencje podatkowe i poznać odpowiedź na kilka ważnych pytań. Jak wykonywanie pracy u naszych zachodnich sąsiadów wpłynie na status podatkowy delegowanej osoby? Czy pracownik zapłaci podatki w Polsce, czy w Niemczech? W jaki sposób ma się rozliczyć z naszym fiskusem?