Pracodawcy mogą mieć spory kłopot z milionowymi roszczeniami
Od dzisiaj pracownicy nie muszą płacić ani grosza od pozwu przeciwko swojemu pracodawcy. Nie będzie więc przeszkód, aby żądać ogromnych rekompensat za mobbing czy nierówne traktowanie
Od dzisiaj pracownicy nie muszą płacić ani grosza od pozwu przeciwko swojemu pracodawcy. Nie będzie więc przeszkód, aby żądać ogromnych rekompensat za mobbing czy nierówne traktowanie
Porozumienie między pracodawcą a związkami zawodowymi dotyczące zwolnień grupowych może przewidywać wypłacanie odpraw, których wartość przekracza dla jednego pracownika 15-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę (wyrok Sądu Najwyższego z 24 lipca 2009 r., I PK 41/09).
Niedawno urodziłam dziecko. Od października chciałabym wrócić do pracy zawodowej, a synkiem ma się opiekować moja kuzynka - studentka, która rozpocznie w Krakowie studia zaoczne. Zamierzamy zawrzeć z nią umowę uaktywniającą. Wiem, że dzięki temu składki ubezpieczeniowe za nią sfinansuje państwo, ale czy dotyczy to również studentki przed 26. rokiem życia? - pyta Czytelniczka z Krzeszowic.
W szkole miały miejsce zmiany organizacyjne i zaistniała konieczność rozwiązania stosunku pracy z dyrektorem szkoły (nie było dla niego godzin). Organ prowadzący szkołę rozwiązał stosunek pracy i jednocześnie odwołał dyrektora z pełnionej funkcji. Czy mógł rozwiązać stosunek pracy z odwołanym dyrektorem? - pyta Czytelniczka z Kluczborka.
● utrata zaufania jako wymóg formalny ● utrata zaufania jako przyczyna rozwiązania umowy z kierownikiem ● utrata zaufania w związku z krytyką Utrata zaufania jako przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę ma szczególne odniesienie w stosunku do pracowników zajmujących stanowiska kierownicze, wobec których stosuje się ostrzejsze kryteria oceny stawianych im wymagań.
Likwidacja pracodawcy uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem ze wszystkimi pracownikami podlegającymi szczególnej ochronie (np. z kobietą w ciąży). Jednak przyczyna ta musi być wyraźnie wskazana w piśmie pracodawcy o wypowiedzeniu. Brak pouczenia o odwołaniu w piśmie pracodawcy w sprawie wypowiedzenia umowy o pracę stanowi przesłankę przywrócenia terminu w razie złożenia odwołania do
Do zwolnienia dyscyplinarnego pracownika nie są konieczne pisemna forma oświadczenia oraz podpis pracownika. Brak formy pisemnej nie przesądza o nieważności takiej czynności, a jedynie o jej wadliwości.
Umowa o pracę zawarta bez zachowania formy pisemnej może być rozwiązania bez wypowiedzenia w razie ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych przez pracownika (wyrok Sądu Najwyższego z 4 listopada 2009 r., I PK 105/09).