Jaką stawką opodatkować modernizację budynku internatu na placówkę zapewniającą całodobową opiekę osobom w podeszłym wieku
Nasz klient wykonuje usługi budowlane w Niemczech, jest czynnym podatnikiem VAT w Polsce oraz jest zarejestrowany w celu opodatkowania VAT w Niemczech. Klient dokonuje sprzedaży materiałów budowlanych z polskiego magazynu na rzecz niemieckich osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Jaką stawkę podatku VAT powinien zastosować przy sprzedaży towarów?
Polska firma budowlana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej buduje domy jednorodzinne. Z zasady nabywcami są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Wśród nabywców jest także podmiot ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jak należy potraktować tę transakcję? Czy usługa budowlana na nieruchomości powinna być opodatkowana w Polsce, krajową stawką?
Przychody z tytułu obciążania klientów opłatami za wywóz odpadów budowlanych stanowiącymi element kompleksowej usługi budowlanej należy opodatkować ryczałtem w wysokości 5,5%. Takie stanowisko potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Prowadzę księgę handlową sp. z o.o. Zawarliśmy umowę z osobą fizyczną na budowę willi z basenem (basen jest zadaszony). Proszę o odpowiedź, jaką stawkę VAT należy zastosować do robót związanych z budową basenu, bo prace rozpoczęto od jego budowy. Powierzchnia budynku wynosi ponad 300 m2, a więc zgodnie z ustawą o VAT do wartości netto odpowiadającej tej wielkości powierzchni zastosujemy stawkę VAT
Minister Finansów potwierdził prawo do stosowania stawki 0% na usługi budowlane dotyczące falochronu, takie jak remont czy przebudowa, pod warunkiem że dotyczą one utrzymania akwenów portowych i torów podejściowych w odpowiednim stanie. Z preferencyjnej stawki VAT nie będą korzystać jednak usługi dotyczące falochronu, jeżeli roboty te wynikają z konieczności jego dostosowania do przeprowadzonej przebudowy
Z początkiem roku ustawodawca wprowadził zmiany do naszego systemu podatkowego. W publikacji przedstawiamy przegląd wybranych zmian w przepisach podatkowych wraz z oceną nowych regulacji.
Nasza firma startuje w przetargu. Przedmiotem jest rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego. Budynek należy do zabytków i będzie zaadaptowany na szkołę muzyczną. Jaką stawkę VAT należy zastosować do robót?
Jaką stawką VAT opodatkować usługi karczowania drzew? Czy ma znaczenie, gdzie te usługi są wykonywane? Jeśli tak, to jaki jest VAT od karczowania wykonywanego w pasach drogowych, na terenach zieleni miejskiej, w lasach i lasach komunalnych?
Jakimi dokumentami trzeba dysponować w celu potwierdzenia powierzchni użytkowej domu jednorodzinnego, aby zastosować preferencyjną, 8% stawkę VAT do usług budowlanych?
Sprzedaż towarów i usług zasadniczo podlega opodatkowaniu stawką podstawową 23%. Zastosowanie obniżonej stawki VAT musi wprost wynikać z przepisów ustawy o VAT lub z jej rozporządzeń wykonawczych. Od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r. podstawowa stawka VAT w sektorze budowlanym wynosi 23%. Stawkę 8% stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów
Wykonaliśmy dla duńskiego kontrahenta (posiadającego NIP unijny) usługę budowlaną na nieruchomości w Polsce. Jaką fakturę wystawić i gdzie wykazać tę usługę w deklaracji VAT? Czy dobrze postąpiliśmy, wystawiając fakturę ze stawką 22% i wykazując ją w poz. 29 i 30 deklaracji VAT-7?
Na gruncie przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2008 r. nie ma znaczenia - z punktu widzenia zakresu stosowania stawki 7% w budownictwie - metraż mieszkania. Ograniczenia stosowania stawki 7% wynikające z przepisów art. 41 ust. 12b-12c ustawy o VAT zostały zniesione przepisami § 5 ust. 1a oraz § 5 ust. 1 w zw. z poz. 19 załącznika nr 1 do rozporządzenia wykonawczego.