Umorzenie udziałów w rodzinnej spółce to transakcja kontrolowana
Jeżeli wspólnik dostaje wynagrodzenie za umarzane udziały (akcje) nie z bieżącego zysku, lecz wskutek obniżenia kapitałów zakładowego i zapasowego powstałych z wniesionych wcześniej wkładów, to od wypłaconej mu kwoty spółka nie płaci estońskiego CIT – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku
Sposób rozliczenia nieruchomości w firmie zależy przede wszystkim od sposobu jej nabycia, a następnie użytkowania. Często przy sprzedaży ma zastosowanie zwolnienie, ale nie można jednak stosować go automatycznie.
W obrocie gospodarczym zapłata za objęte udziały czy akcje w innej spółce następuje w różnej formie. Ma to wpływ na rozliczenie VAT od tych transakcji. Tak samo jest w przypadku umorzenia udziałów czy akcji. Jednak nie ma jednolitego stanowiska wśród sądów, czy organy podatkowe prawidłowo nakazują naliczać VAT od przekazywanej w formie rzeczowej zapłaty za umorzone udziały lub akcje.
Jesteśmy spółką z o.o. W tym roku wypłacimy spadkobiercom zmarłego wspólnika (który był jednocześnie pracownikiem naszej spółki) wynagrodzenie za udziały w spółce zgodnie z umową spółki. Czy od tego wynagrodzenia powinniśmy pobrać podatek na ogólnych zasadach dotyczących pracowników? Do jakich przychodów powinniśmy zaliczyć tę wypłatę?
Spółka z o.o., której udziałowcami są inne osoby prawne, planuje dokonanie umorzenia części udziałów bez wynagrodzenia. Czy w wyniku umorzenia udziałów wspólnika uzyska on przychód podlegający opodatkowaniu, a sama spółka będzie musiała pobrać zaliczkę jako płatnik? Czy w związku z umorzeniem powstanie przychód po stronie spółki? Czy w wyniku umorzenia udziałów jednego ze wspólników po stronie pozostałych
Spółka z o.o. umorzyła w trybie przymusowym udziały z funduszu specjalnego, tj. bez obniżania kapitału zakładowego, co jednocześnie zmniejszyło liczbę udziałów w spółce. W kapitale zakładowym wartość nominalna udziałów jest jednakowa. Czy w związku ze zmniejszeniem liczby udziałów wzrośnie wartość nominalna pozostałych udziałów? Jeżeli tak, to czy od tej różnicy należy pobrać zryczałtowany podatek
Moje udziały w spółce z o.o. zostaną umorzone. Otrzymam jako wynagrodzenie pieniądze oraz wskazane uchwałą wspólników spółki z o.o. składniki majątku. Jak rozliczyć podatkowo tak przeprowadzone umorzenie udziałów?
Zakładam spółkę z o.o. i jestem na etapie pisania umowy. Chcę, wraz z pozostałymi wspólnikami, zapewnić sobie możliwość wycofania kapitału ze spółki poprzez umorzenie części udziałów. Czym różnią się od siebie umorzenia: dobrowolne, przymusowe, automatyczne?
Umorzenie udziałów polega na ich prawnym unicestwieniu, w wyniku dokonania czynności prawnej, a w konsekwencji na likwidacji wynikających z udziałów praw i obowiązków wspólnika. Tryb i formy umarzania udziałów zostały określone w art. 199 k.s.h.1. Umorzenie udziałów jest dopuszczalne jedynie po zarejestrowaniu spółki i tylko gdy przewiduje to umowa spółki, a ponadto po spełnieniu przesłanek dopuszczających
Jak opodatkować dochody z udziałów w zyskach osób prawnych? Czy przekształcenia spółek podlegają opodatkowaniu? Kiedy powstaje przychód?