Zarząd powiatu: statutowa zmiana składu, to prawny pat bez dobrego rozwiązania
Damian Jaworek: Zgodnie z prawem oświatowym statut szkoły może regulować sposób ubierania się uczniów. Ale farbowanie włosów, makijaż, malowanie paznokci dotyczy cielesności, a nie stroju. W świetle polskiego prawa szkoła nie może więc ich zabronić ani za nie karać
Możliwość tworzenia kasy zapomogowo-pożyczkowej przez minimum 10 osób zatrudnionych (np. zleceniobiorców, wykonawców), które zadeklarują przynależność do kasy, powierzenie sprawowania kontroli nad działalnością kas również radzie pracowników i przedstawicielom osób zatrudnionych, wprowadzenie kryteriów dla poręczycieli, uregulowanie zasad przetwarzania danych osobowych czy likwidacji kasy - to najważniejsze
Fundacje i stowarzyszenia działające lub zamierzające działać w zakresie rehabilitacji osób niepełnosprawnych mogą tworzyć warsztaty terapii zajęciowej. Działalność taka wiąże się również z możliwością otrzymania dofinansowania z PFRON, jak i ze środków powiatu. Możliwa jest też sprzedaż produktów wytworzonych przez uczestników takich warsztatów.
W poprzednim numerze "Poradnika" opisaliśmy możliwości i zasady utworzenia i prowadzenia przez organizacje pozarządowe warsztatów terapii zajęciowej. Działalność warsztatu wiąże się z możliwością otrzymania dofinansowania z PFRON, jak też ze środków powiatu. Możliwa jest też sprzedaż produktów wytworzonych przez uczestników tych warsztatów. Taka sprzedaż pociąga za sobą pewne skutki podatkowe.
Pracownicza kasa zapomogowo-pożyczkowa jest jedną z form samopomocy pracowniczej. Poza możliwością gromadzenia oszczędności, członkowie kasy mogą korzystać z różnego rodzaju świadczeń. Jako organizacja typu korporacyjnego i przypominająca spółdzielnię, kasa opiera się na funduszach wnoszonych w formie wkładów przez osoby do niej należące.
Powodem wniesienia skargi konstytucyjnej stał się art. 9 § 1 Kodeksu pracy. Wątpliwość dotyczyła zaliczenia statutu do źródeł prawa pracy.