Sąd może pozbawić wspólnika prawa do prowadzenia spraw spółki
Jestem jednym z trzech wspólników trzyosobowej spółki cywilnej. Kto powinien prowadzić sprawy spółki oraz reprezentować ją - czy może to być jeden wspólnik, czy też zawsze muszą być wszyscy wspólnicy?
Wypowiedzenie umowy o pracę członkowi zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością różni sie nieco od wypowiedzenia zwykłemu pracownikowi. Dlatego warto zwrócić uwagę na zasady wypowiadania umów w takich sytuacjach oraz na konieczność zachowania właściwej reprezentacji spółki.
Byłem zatrudniony w spółce cywilnej. Ponieważ wystawiono mi niewłaściwie świadectwo pracy, a następnie nie uwzględniono mojego wniosku o jego sprostowanie, wystąpiłem w tej sprawie do sądu pracy, który orzekł obowiązek sprostowania mojego świadectwa. W chwili obecnej z powodu konfliktu spółka znajduje się w stanie rozpadu i działa w niej tylko jeden ze wspólników. Czy on sam może sprostować moje świadectwo
Jeżeli spółka z o.o. bez zgody wspólników dokonuje sprzedaży towarów o wartości przekraczającej dwukrotność kapitału zakładowego, jest to czynność nieważna (poza pewnymi wyjątkami). Ma to istotny wpływ na prawo do odliczenia przez nabywcę podatku od towarów i usług wykazanego w fakturze.