Kiedy można odliczyć całą kwotę VAT od samochodów osobowych używanych przez przedstawicieli handlowych
Ostatnie wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczące możliwości odliczenia VAT w przypadku parkowania służbowego samochodu poza firmowym parkingiem to światełko w tunelu dla podatników. Sąd obalił bowiem niekorzystne dla vatowców tezy organów podatkowych.
Pracodawca nie ma prawa do odliczenia 100% VAT od faktur dotyczących napraw i konserwacji samochodu osobowego używanego do celów mieszanych, jeżeli pracownik płaci za prywatne użytkowanie tego samochodu. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w piśmie z 23 września 2014 r. (sygn. IPTPP4/443-447/14-4/MK).
Określenie w umowie o pracę miejsca wykonywania pracy zależy przede wszystkim od charakteru i rodzaju pracy wykonywanej przez pracownika. Jeżeli zatem pracownicy, co do zasady, świadczą pracę wyłącznie w miejscu ustalonym w umowie jako miejsce wykonywania pracy, nie będą im wówczas przysługiwać diety ani inne należności z tytułu podróży służbowych.
Przedstawiciel handlowy uległ wypadkowi komunikacyjnemu, w czasie gdy w godzinach wieczornych dowoził samochodem służbowym materiały reklamowe jednemu z klientów. Materiały te pobrał z magazynu mieszczącego się poza siedzibą pracodawcy bezpośrednio przed wyjazdem do klienta. Zaopatrywanie kontrahentów w takie materiały należało do obowiązków przedstawiciela handlowego, które pracodawca opisał w karcie