Kiedy powstaje przychód z odsetek od pożyczki udzielonej innej spółce
Spółka z o.o. otrzymała od swojego udziałowca będącego osobą fizyczną pożyczkę. Czy pożyczka taka musi być oprocentowana? Czy kwota pożyczki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych? Czy w umowie pożyczki powinien znaleźć się zapis, na co będzie ona przeznaczona? Jak ująć w księgach rachunkowych i wykazać w bilansie jej zaciągnięcie i spłatę wraz z odsetkami?
Pracodawca może udzielać pracownikom pożyczek zarówno oprocentowanych, jak i nieoprocentowanych. Zdaniem organów podatkowych, niezapłacone odsetki z tytułu nieoprocentowanej umowy pożyczki nie są dla pracowników przychodem ze stosunku pracy. Jest tak m.in. wówczas, gdy pracodawca nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek i zasady ich przyznawania są jednolite dla wszystkich
W praktyce zdarza się, iż jeden ze wspólników udziela spółce cywilnej pożyczki pieniężnej. Od pożyczki tej płacone są odsetki. Organy podatkowe wychodzą z założenia, iż nie stanowią one kosztów uzyskania przychodów ze względu na art. 23 ust. 1 pkt 9 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).