Nabywca odpowiada razem ze zbywcą za długi przedsiębiorstwa
Do regulowania zobowiązań względem ZUS zazwyczaj jest zobowiązany płatnik składek. Zdarza się jednak, że za długi składkowe płatnika, będącego spółką kapitałową, odpowiada już nie sama spółka, ale solidarnie członkowie jej zarządu, i to całym swoim majątkiem.
Do regulowania zaległości względem ZUS w przeważającej większości przypadków zobowiązany jest płatnik składek. Zdarza się jednak, że za długi składkowe płatnika, będącego spółką kapitałową, odpowiada już nie sama spółka, ale solidarnie członkowie jej zarządu, i to całym swoim majątkiem.
Od 1 lipca 2015 r. wejdą w życie zmiany w ustawie o VAT. Nowelizacja wprowadzana jest głównie pod hasłem przeciwdziałania oszukańczym praktykom oraz wyłudzaniu VAT. Dotyczy rozszerzenia stosowania mechanizmu odwróconego obciążenia. Odnosi się także do innych zagadnień, takich jak: ulga na złe długi, informacje podsumowujące czy składanie zabezpieczeń w formie kaucji gwarancyjnych.
Wspólnicy spółki cywilnej ponoszą solidarną odpowiedzialność ze spółką za zobowiązania podatkowe. Odpowiedzialność ta trwa także po rozwiązaniu spółki.
Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w dziale III rozdziale 15 normuje zasady odpowiedzialności podatkowej osób trzecich. Tak zwaną osobą trzecią jest podmiot wskazany w Ordynacji, który - w przypadkach i na zasadach określonych w tej ustawie - odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem za jego zaległości podatkowe. Członek zarządu spółki