Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-02-08

Gdy pracodawca skrzywdzi pracownika - cz. 1

Gdy pracodawca skrzywdzi pracownika...

(cz. I)

Piotr Hanusek

P

racownik poszkodowany na terenie zakładu pracy może dochodzić od pracodawcy odszkodowania. Za szkodę wyrządzoną osobie trzeciej przez pracownika wykonującego polecenia pracodawcy odpowiada pracodawca.

Odpowiedzialność za szkody wyrządzone w

wyniku czynów niedozwolonych uregulowana została w tytule VI Kodeksu cywilnego – Czyny niedozwolone. Przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące odpowiedzialności za ten rodzaj szkód znajdują zastosowanie również w stosunkach pracy.

W

sytuacjach, gdy szkoda dotyczy osoby pracownika, przepisy te stosuje się w zakresie, w jakim konieczne jest wyjaśnienie sprawy przed sądem pracy.

Z reguły w

przypadku szkód poniesionych przez pracownika w wyniku wypadku przy pracy odpowiedzialność deliktowa pracodawcy za skutki wypadku przy pracy ma charakter uzupełniający. Stanowisko takie potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 29 lipca 1998 r. (II UKN 155/98, OSNAP 1999/15/495), w którym stwierdził, że pracownik nie może dochodzić odszkodowania i renty na podstawie art. 444 k.c. przed rozpoznaniem jego roszczeń o świadczenia przysługujące na podstawie przepisów ustawy z 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00