Kto może korzystać z obniżonej stawki CIT w przypadku podziału spółki przez wydzielenie
Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) może z urzędu (czyli z własnej inicjatywy) zmienić wydaną wcześniej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) interpretację indywidualną. Dzieje się tak, jeśli stwierdził jej nieprawidłowość, uwzględniając w szczególności orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego lub Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Szef KAS nie jest w tym zakresie
Kalendarium wydarzeń październik 2023 r. Sąd Najwyższy przychylił się do stanowiska Państwowej Inspekcji Pracy wskazującego, że uruchomienie wypożyczalni sprzętu sportowego czy biblioteki w placówce, która zasadniczo jest nastawiona na handel, aby prowadzić działalność handlową w niedziele, stanowi obejście prawa. W wyroku z 13 września 2023 r. (sygn. akt III KK 155/23) Sąd Najwyższy wskazał, że zorganizowanie
Wnoszący aport nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty VAT zapłaconego przez spółkę, do której wniesiono aport. Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację wydaną w tej sprawie.
W sytuacji wniesienia aportem do spółki osobowej jednoosobowego przedsiębiorstwa osoby fizycznej osoba ta pozostaje odpowiedzialna za zobowiązania podatkowe powstałe przed aportem, a spółka może za nie odpowiadać jedynie jako tzw. osoba trzecia (wyrok NSA z 24 marca 2023 r., sygn. akt I FSK 1518/21).
PROBLEM Przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Prowadzi księgi handlowe. W skład przedsiębiorstwa wchodzą środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, koncesje, licencje i inne o wartości wycenionej na 19mln. Przedsiębiorca jest jednocześnie udziałowcem w spółce z o.o. Wprowadza aportem do spółki z o.o. swoje przedsiębiorstwo w wartości 12.000.000 zł w zamian za udziały. W
Podatnik, który zamierzał wnieść do spółki komandytowej aportem samochody osobowe zwrócił się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie sposobu ustalenia podstawy opodatkowania takiej transakcji. Konkretnie, wątpliwości podatnika sprowadzały się do ustalenia, czy podstawę opodatkowania podatkiem VAT stanowić będzie wartość udziału kapitałowego
Sposób rozliczenia nieruchomości w firmie zależy przede wszystkim od sposobu jej nabycia, a następnie użytkowania. Często przy sprzedaży ma zastosowanie zwolnienie, ale nie można jednak stosować go automatycznie.
Z funkcjonowaniem spółek osobowych (tj. spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej czy komandytowej) wiąże się wiele nierozstrzygniętych jednoznacznie problemów w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Chcąc ograniczyć skalę występowania tych problemów, ustawodawca planuje od 1 stycznia 2011 r. wprowadzić kilka nowych rozwiązań podatkowych dla tych spółek.
Jestem podatnikiem VAT, prowadzę działalność gospodarczą. Planuję wnieść moje przedsiębiorstwo do spółki z o.o. W skład aportu wejdą środki trwałe i środki obrotowe. Jakie będą skutki podatkowe w zakresie VAT dla wnoszącego i dla spółki przyjmującej aport?
Które darowizny są zwolnione od VAT? Kiedy sprzedaż środków trwałych podlega opodatkowaniu? Czy nieodpłatne przekazywanie środków trwałych między zakładami (oddziałami) osoby prawnej, będącymi podatnikami VAT, jest opodatkowane podatkiem od towarów i usług?
Wniesienie przez osobę fizyczną do spółki osobowej wkładu niepieniężnego w postaci udziałów w spółce kapitałowej nie stanowi odpłatnego zbycia tych udziałów, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) updof - uchwała siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 marca 2011 r. (sygn. akt II FPS 8/10).